Launchpad Nedir? Binance Launchpad’e Nasıl Ulaşılır?

Bu makalemizde büyük bir fırsata dönüşme potansiyeli olan launchpad’lerden bahsettik. Peki launchpad nedir? Proje eklemek isteyenler nasıl ulaşır? Kullanıcılar nasıl ulaşır? En iyi Binance launchpad projeleri nelerdir? İşte launchpad’e dair tüm detaylar…

Binance Launchpad Nedir?

Binance Launchpad, kripto para girişimlerinin hayata geçmesi için kullanılan bir token çıkartma platformudur.

Binance’ın müşterileri, Binance launchpad üzerinden, ellerinde olan Binance Coin (BNB) ile yeni projelere erken yatırım yapabilme fırsatı yakalayabilirler. Proje sahipleride bu yatırımlarla projelerini geliştirme imkanını sağlarlar.

Binance’e göre ise Launchpad Nedir: “blok zinciri girişimlerini desteklemek söz konusu olduğunda bütünsel desteğimizin önemli bir parçası”.  

Launchpad’de bir proje kabul edildiğinde, proje, tokenlerinin ilk basımını sunan dünyanın en büyük kripto borsasının desteğine sahip olur. İhraç, daha önce hiper-ICO (ilk madeni para teklifi) modeline benzer ve geliştirilmiş bir versiyona dayanmaktadır. Ancak bu sefer yatırımcılar için en önemlisi Binance Launchpad, listeye alınmadan önce bir projeyi değerlendirmeli ve onaylamalıdır. Binance, buna IEO modeli (ilk değişim teklifi) olarak atıfta bulunur. Kriptoda token verme hizmetini arayan herhangi bir geliştirici veya proje yöneticisi için başvurular Binance Launchpad’e bir proje göndermek için açıktır. 

Binance Launchpad’e Proje Nasıl Eklenir?

Binance Launchpad’e katılmak isteyen herkes için Launchpad açılış sayfasının en üstünde bir uygulama bağlantısı vardır. Kişisel iletişim bilgilerinin yanı sıra şirket ve proje ayrıntılarını tamamlamak için harici bir form görünecektir. Başvurmaya karar verirseniz, tüm belgelerin elinizde olduğundan ve en az bir saat boş zamanınızın olduğundan emin olun. 

Bir proje onaylanıp Binance Launchpad’e geçirilmeden önce, projeyi kapsamlı araştırmalara tabi tutarlar. Bunlar, geliştirme ve proje ekibinin kısa bir geçmişinin yanı sıra iş ve belirteç ekonomik modellerini, denetimini içerir. Bunlar, Binance’ın bir projede listelenmeden önce aradığı temel unsurlardır. Projenin nispeten olgun bir geliştirme aşamasında olmasını ve ölçeklenebilir bir altyapı sunmasını sağlamak, dikkate alınması gereken bazı noktalardır. Ek olarak Binance, daha geniş kripto topluluğuna fayda sağlayacak projeleri tercih ediyor.

Bir proje seçim sürecinde başarılı olursa, Binance Launchpad’de öne çıkarılacaktır. Bu, potansiyel yatırımı kontrol etmeleri için projeyi Binance ekosistemindeki tüm kullanıcılara sunar. 

Kullanıcılar Binance Launchpad’e Nasıl Erişir

IEO’lara katılmak isteyen Binance platformlarının kullanıcıları için süreç basittir. Giriş yapabilmek için öncelikle Binance’e kaydolup bir hesap oluşturmanız ve KYC (Müşterinizi Tanıyın) prosedürlerini tamamlamanız gerekir. İkincisi de, IEO’lara katılmak için hesabınızda en az 100 BNB jetonu bulundurmanız gerekir. 

Binance Launchpad Piyango

Binance Launchpad piyango, popüler bir token dağıtımı şeklidir. Başlangıçta, proje jetonları, Launchpad aracılığıyla ilk gelene ilk hizmet esasına göre mevcuttu. Adalet ve büyüyen kullanıcı tabanı ışığında Binance, token dağıtımını aşağıda görülebilecek bir piyango formatına güncelledi. Yeni bir IEO duyurulduğunda, belirli bir süre boyunca BNB varlıklarının bir anlık görüntüsü alınır. Süre her satışa göre değişir.  

BNB tutma süresinin hemen ardından, kullanıcıların piyango biletlerini onaylamaları için 24 saat boyunca bir ‘bilet talep et’ düğmesi görünecektir. Bundan sonra, piyango gerçekleşecek ve kazananlar, kullanıcıların BNB jetonları karşılığında otomatik olarak IEO’nun katılımcıları olmalarına izin verecek. Tüm bunlar hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşir ve gelecek vaat eden projelere yatırım yapmak için kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunar.

BNB Token Hodl’cıları

Binance hesabında BNB jetonları olan herhangi bir Binance kullanıcısı, jeton promosyonları için ara sıra airdrop yapmaya hak kazanacaktır. Bunlar genellikle Swipe’ın SXP jetonu gibi Binance ekosistemiyle ortak projelerden alınan jetonlardır. SXP jetonları, tutulan BNB miktarına göre BNB sahiplerine hava yoluyla bırakılır. Kullanıcı hesaplarına tokenlerin eklenmesi otomatik olarak gerçekleşir.

Bunun gibi airdroplar garanti edilmez ve düzenli olarak gerçekleşmez. Binance ayrıca BNB’nin yanı sıra herhangi bir ortak token sahibi olan kullanıcılar için airdrop’lar da sunuyor. Örneğin, 2018’de Binance hesabınızda BNB ve NEO’ya sahip olmak size hem ONT hem de BCPT token airdrop’larına hak kazandı. Kullanıcılar, yeni bulunan tokenlerini saklamayı veya BNB veya tercih ettikleri diğer kripto paralar karşılığında geri satmayı seçebilirler. 

Başarılı Binance Launchpad Projeleri

Eşler arası bir dosya paylaşım platformu olan BitTorrent, Binance launchpad’de yayınlanan ilk projeydi. Satış, 15 dakikadan kısa bir sürede 7.2 milyon dolar toplayan bir başarıydı. Bunu takiben Fetch.AI lansmanı yapıldı. Sadece 10 saniyede 6 milyon dolar toplayarak kripto tarihine geçen bir olay oldu. 

Satış sürelerinden daha etkileyici olan Binance Launchpad, son birkaç yılda bazı sağlam projeler üretti. Launchpad projeleri için son 18 ayda bazı önemli başarılar elde edildi. Bunlar, Matic Network’ün beğenilerini içerir, Celer ve Elrond.

Band Protokolü, 17 Eylül 2019’da piyasaya sürülen Launchpad Projesi #9’du. BAND jetonu, Chainlink’ten sonra en başarılı olarak yaz boyunca fiyatların fırladığını gördü. Projelerin birden fazla kehanete ihtiyacı olacak ve Pepsi’nin Coca-Cola için olduğu gibi, Bant Protokolü de Chainlink içindi. Şimdiye kadarki en başarılı lansmanlardan biri olan Band Protocolü, geçen yıl Ağustos ayından itibaren Coinbase Pro’da listelenen ilk Binance Launchpad projesi oldu.

Diğer başarılı tanınmış projeler arasında, Bant Protokolünden kısa bir süre sonra başlatılan KAVA bulunmaktadır. KAVA, geçen yazın başlarında 2020 Binance Launchpad Yılın Projesi Ödülü’nün kazananı ilan edildi. Injective Protocol, Binance Launchpad sıçrama tahtasını da kullanan ilk Binance Labs projesi olarak birçok yatırımcının dikkatini çekti. 

Binance Launchpad Nedir Özeti

Binance CEO’su Changpeng Zhao (aka CZ), kriptodaki en büyük markalardan birini yaratma ve katkıda bulunma konusunda muazzam bir iş çıkardı. Kripto satın almak için bir borsa sunmanın yanı sıra, başarılı kripto girişimlerinin geliştirilmesine yardımcı olarak iki adım daha ileri gidiyor. Binance Launchpad, saniyeler içinde tükenen token teklifleri ile alandaki en başarılı IEO modeli olduğunu kanıtladı.

Ne yazık ki, yerel yasalar ve düzenleyici prosedürler nedeniyle Binance Launchpad’de token satışlarına katılamayan bazı ülkeler ve bölgeler var. Bunlar arasında Beyaz Rusya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Küba, Irak, İran, Çin Halk Cumhuriyeti, Kuzey Kore, Sudan, Suriye, Amerika Birleşik Devletleri ve bölgeleri (Amerikan Samoası, Guam, Kuzey Mariana Adaları, Porto Riko ve ABD Virgin Adaları), Zimbabve bulunmaktadır.

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için sizler için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan veTwitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir