Cardano’nun Güncelleme Tarihi Açıklandı!

Cardano’ya akıllı sözleşmeleri getirecek olan Alonzo güncellemesinin 2. çeyreğin sonunda hayata geçirilmesi planlanıyor.

Cardano, IOHK

Cardano geliştiricileri, token’ları swap’lemeyi sağlayan Plutus programlama dilinde yazılmış bir uygulamanın sunumunu yakın zaman içinde gerçekleştirdiler. Bu, potansiyel olarak Cardano Ağının, Uniswap gibi Ethereum tabanlı merkeziyetsiz (Defi) borsalara bir rakip olarak ortaya çıkabileceğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Bildiğiniz gibi Goguen için Hard Fork Combinator’ın (HFC) son ayağı Alonzo hard forkuydu. IOHK ekibi, Üçlü hard forku besleyen son bölüm olan Alonzo test ağı için Haziran ayını işaret etmişti. Eğer test ağında herhangi bir problem ile karşılaşılmazsa Alonzo ağ güncellemesinin Ağustos-Eylül arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Goguen Nedir?

Goguen, Cardano ağının Byron ve Shelley’den sonraki Hard forkudur. Goguen’in diğerlerinden farkı ise akıllı sözleşmelere geçişi temsil ediyor oluşu.

Akıllı sözleşmelerin entegrasyonu ile Goguen dönemi, Cardano ağı için büyük bir atılımı temsil ediyor. Shelley dönemi sistemin çekirdeğini merkezden uzaklaştırıyorken, Goguen, Cardano’nun hakemli araştırma ve yüksek güvence geliştirmeye dayalı sağlam temeli üzerine ademi merkeziyetçi uygulamalar (DApps) oluşturma yeteneğini ekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir