DragonChain (DRGN) Nedir? DRGN Nasıl Çalışır?

2017 yılında DragonChain vakfının kurulmasıyla faaliyete geçen DragonChain (DRGN) Nedir? Özetle, kurumsal ölçekte iş sorunlarını çözmeye odaklanan hibrit bir blok zinciri platformudur. Peki DragonChain (DRGN) Nedir? DragonChain’in Kurucusu Kimlerdir? DragonChain Nasıl çalışır? DragonChain’i Farklı Kılan Nedir? DragonChain’i Nereden Satın Alabilirsiniz? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik. Hadi gelin birlikte detaylara bakalım!

DragonChain (DRGN) Nedir?

DragonChain (DRGN) Nedir? Genel anlamda DragonChain’in amacı, şirketlerin blok zincirini iş uygulamalarına hızlı ve kolay bir şekilde dahil etmelerine yardımcı olmaktır. Birçok şirket, bir blok zinciri üzerinden müşterilere hizmet vermeyle ilişkili faydalar – işlemler için artan verimlilik ve güvenlik, olası dolandırıcılık ve dolandırıcılıkların ortadan kaldırılmasından kaynaklanan maliyetlerin düşürülmesi vb. – nedeniyle bu geçişi yapmak isteyebilir.

Daha spesifik olarak DragonChain, şirketlerin blok zinciri uygulamalarını kolay, özel ve güvenli bir şekilde kullanmaya başlamasına olanak tanıyan sunucusuz ekosistemi sağlıyor. Şirketlerin şu anda Java, C++ ve Python’u sevmeye alıştığı geliştirme yığınıyla uyumlu, işletmelere “anahtar teslimi” bir ürün sunmayı amaçlıyorlar. Bu, işletmelerin artık ortak programlama dillerini kullanarak (DragonChain platformunda) kendi akıllı sözleşmelerini oluşturabilecekleri anlamına geliyor.

DragonChain’in Özellikleri;

 • Sunucusuz sistem ve akıllı sözleşmeler
 • Akıllı sözleşmeler için yerleşik dil desteği (Java, Python, Node, C#, Go, vb.)
 • Ölçeklenebilir – Amazon AWS ve Google dağıtımları
 • Güvenli – İş verilerinin ve operasyonların korunması
 • Gelişmiş para birimi uygulamaları
 • Akıllı sözleşme kitaplıkları
 • Para Birimi Agnostiği

Bu temel özellikler, işletmelerin merkezi olmayan uygulamalarını kolayca çalıştırabilecekleri ortamı oluşturan şeydir. Özellikler, daha düşük geliştirme maliyetleri, şirket projeleri için daha hızlı pazara sunma, bu projeler için daha yüksek ölçeklenebilirlik ve önemli ölçüde yüksek güvenlik seviyeleri sağlamak için birlikte çalışır.

DragonChain’in Kurucusu Kimlerdir?

DragonChain ekibi, Joe Roets‘in CEO ve Baş Mimar olduğu sekiz üyeden oluşuyor. DRGN platformunun geliştirilmesi için tam zamanlı olarak ayrılmadan önce Disney’de çalıştı. Joe Roets ayrıca Coinbase ve Overstock‘taki projelere katılımıyla da dikkat çekiyor.

Ekibin geri kalanı dört çekirdek geliştiriciden ve üç iş/pazarlama uzmanından oluşuyor. Her üye ve katılımları hakkında daha fazla bilgi DragonChain web sitesinde mevcuttur .

Ek olarak, ekibin arkasında güçlü bir danışma kurulu vardır. Jeff Garzik, blockchain teknolojisi açısından muhtemelen en deneyimli danışmanlarıdır. Bitcoin ağında yerleşik bir simge olarak hizmet ediyor ve blok zinciri şirketi Bloq’u kurmuştur. Bir diğer önemli danışman ise Ed Fries; Microsoft’ta oyun yayıncılığından sorumlu Başkan Yardımcısı ve Xbox’ın Kurucu Ortağı.

DragonChain Nasıl çalışır?

DRGN ekosistemi üç temel bileşenden oluşur:

1) DragonChain Platformu

Platform, DragonChain’in iş-müşteri verilerini depolayan ve güvence altına alan arka uç yönü olarak düşünülebilir. Geliştiricilerin ortak programlama dillerinde Akıllı Sözleşmeler oluşturup depolayabileceği yer burasıdır. Platforma ayrıca Amazon Web Hizmetlerine erişim de dahildir.

2) DragonChain Kalabalık Ölçekli İnkübatör

Kalabalık Ölçekli İnkübatör, şirketlerin DragonChain’in standartlaştırılmış sürecini takip ederek blok zinciri projelerini kolayca geliştirebilecekleri yerdir.

Kuluçka makinesinin “kalabalık ölçekli” yönünün şirket projelerine büyük fayda sağlaması amaçlanıyor. Bu, bir işletme inkübatöründe blok zinciri projesini geliştirdikten sonra, dünyanın her yerinden insanlardan/yatırımcılardan oluşan bir kalabalık tarafından gözden geçirilip ölçeklendirilebileceği anlamına gelir. Başarılı olursa, kuluçka süreci bir müşterinin gelişmekte olan bir projeye maruz kalması için gereken kaynakları büyük ölçüde azaltmak için çalışır.

Sonuçlar açısından, kalabalık ölçekli inkübatör, iş projelerinin piyasaya sürülmesine ve piyasa değeri üretmeye çok daha hızlı başlamasına izin vermeyi amaçlıyor. 

DragonChain’in şu anda kuluçkada olan 5 projesi var: Look Lateral – Liquid Art, Seed2You, LifeID, IDPay ve ClevX.

Bu projelerin her biri hakkında daha fazla bilgi DragonChain teknik incelemesinde mevcuttur . 

3) DragonChain Pazarı

Son olarak, DragonChain Marketplace, müşteri şirketleri için bir destek sistemidir. Burada kripto, pazarlama ve yazılım geliştirme gibi konularda doğrulanmış Konu Uzmanlarından oluşan bir havuza erişebilirler. Marketplace ayrıca DragonChain müşterilerinin önceden geliştirilmiş akıllı sözleşmeler kitaplığına eriştiği yerdir.

Bu 3 bileşen (platform, kuluçka makinesi ve pazar yeri) birlikte DragonChain ekosistemini oluşturur. Ekosistem, hizmet bileşenlerinin her biri için kredi görevi görmek üzere mikro lisanslı bir token olan Dragon Coin (DRGN) tarafından desteklenmektedir.

DragonChain’i Farklı Kılan Nedir?

Esasen DragonChain, gerçek dünyadaki iş kullanım durumlarında gerçekten güvenli ve ölçeklenebilir blok zinciri uygulamalarının oluşturulmasını kısıtlayan mevcut platformlar sorununu çözmeyi amaçlıyor.

Örneğin Ethereum, müşterilere Dapps ve Akıllı Sözleşmeler çalıştıran bir ekosistem sağlar. DragonChain benzer bir amaca hizmet eder ancak Bitcoin ve Ethereum protokollerinden daha güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır.

DragonChain’in teknik incelemesi, blok zincirleri tarafından önerilen güvenlik düzeyini vurgulamaya dikkat çekiyor. DRGN platformuna beş standartlaştırılmış konsensüs seviyesinden oluşan bir sistem dahildir. Bir blok için doğrulama düzeyi arttıkça güvenlik artar. Bu beş seviye:

 1. İşletme (Onay) Doğrulaması
 2. Kurumsal (Doğrulama) Doğrulama
 3. Ağ Çeşitliliği Doğrulaması
 4. Harici Ortak (Noter) Doğrulaması
 5. Genel Kontrol Noktası Doğrulaması

Bu katmanlı güvenlik biçimi, ortak blok zinciri modeline başka bir boyut eklemek için çalışır. DragonChain, fikir birliği modelinin seviyeleri hakkında bir “blokaj zinciri” olarak düşünmeyi önerir.

DragonChain’i Nereden Satın Alabilirsiniz?

DRGN madenciliği yapılamaz, ancak aşağıdaki borsalardan satın alabilirsiniz:

SORUMLULUK REDDİ: Bu web sitesinde verilen yazılar haber amaçlı bilgilendirme yazılarıdır. Bu web sitesinde verilen bilgiler yatırım tavsiyesi, finansal tavsiye veya ticaret tavsiyesi teşkil etmez. Coinanalist, herhangi bir kripto para birimi satın almanızı tavsiye etmez. Okuyucular, coinler hakkında kendi araştırmalarını yapmalı ve herhangi bir yatırım öncesinde mali danışmanlarına danışmalıdır. 

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir