Facebook Destekli Dijital Para ile Silvergate Bank Ortak Oldu!

Facebook tarafından başlatılan Diem Derneği, yeni stablecoini duyurdu. Stabilcoin, California eyaletli onaylı bankası Silvergate tarafından piyasaya sürülecek.

Facebook destekli dijital para birimi projesi  Diem Association, ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin başlatmak için Silvergate ile ortaklık kurdu. Silvergate’in kripto para dostu bir banka olması, tercihlerini etkiledi.

Diem Çarşamba günü, ana operasyonlarını İsviçre’den ABD’ye taşıdı. Ve İsviçre Finans Piyasaları Kurumu’ndan ödeme sistemi lisansı başvurusunu geri çekerek yaklaşmakta olan stablecoin’in yeni bir modelini duyurdu.

Diem’in ortağı olan Diem Networks US, Diem stablecoin işlemlerini kolaylaştıran izinli bir blockchain tabanlı ödeme sistemi olan Diem Payment Network’ü yönetecek.

Silvergate, Kaliforniya eyalet yetkisine sahip bir banka ve Federal Rezerv’in bir üyesi olsa da, Diem Networks ABD, ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçları Uygulama Ağı’na bir para hizmetleri işi olarak kaydolmaya çalışıyor.

Facebook Bitcoin
Facebook Bitcoin

Silvergate CEO’su Alan Lane, “ABD dolar destekli stablecoin’lerin geleceğine ve mevcut ödeme sistemlerini dönüştürme potansiyeline inanıyoruz” dedi. “Diem’in teknolojisinden ve parayı taşımak için güvenli bir yol sunan yasal düzenlemelere uygun bir ödeme sistemi oluşturma taahhüdünden ilham aldık,” diye ekledi.

Diem CEO’su Stuart Levey, Neler Söyledi?

“Planlarımız, projeyi tamamen ABD’nin düzenleyici sınırları içinde ele alır. Ve artık FINMA’dan bir lisans gerekmiyorken, proje İsviçre’deki yoğun lisans sürecinden büyük ölçüde yararlandı”

Daha önce bildirildiği üzere Facebook , Haziran 2019’da Libra kripto para birimi için yazı yayınlamıştı. Ve dijital para birimini başlangıçta ABD doları, Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini ve Singapur doları olmak üzere çeşitli itibari para birimlerine sabitlemeyi planlıyordu . Facebook destekli Libra Derneği, o zamandan beri stablecoinini başlatmak için mücadele ediyor. Ve sonunda dijital para birimini başlatmak için yeni bir çabayla Diem Derneği olarak yeniden markalaşıyor .

Haber, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in bu hafta başlarında Bitcoin sahibi olduğunu ima etmesinden kısa bir süre sonra geldi. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju da dahil olmak üzere bazı kripto endüstrisi gözlemcileri, Facebook gibi şirketlerin Bitcoin satın aldıklarının duyuruları yakında gelir, diye düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir