Kripto RehberNedir?

FOMO Nedir ? Kripto Paralarda FOMO Ne Demek?

Kripto para piyasasının genişlemesiyle birçok terim gibi FOMO’da hayatımıza dahil oldu. Peki FOMO nedir ? Kripto paralarda ve borsada FOMO’nun etkileri nelerdir? Oluşturan etkenler nelerdir? FOMO’yu en aza indirmenin ya da kaçınmanın yolları nelerdir? İşte tüm soruların cevapları…

FOMO Nedir

FOMO, “Fear Of Missing Out”un kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ise “kaçırma korkusu “dur. Psikolojik olarak, başkalarının sizden daha çok eğlendiği, daha iyi hayatlar yaşadığı ya da sizden daha iyi şeyler yaşadığı hissini ya da algısını ifade eder. Derin bir kıskançlık duygusu içerir ve benlik saygısını etkiler. Yatırım bağlamında ise FOMO, potansiyel olarak karlı bir yatırım fırsatını kaçırıp daha sonra pişman olma endişesini ifade eder.

Kaçırma korkusu, giderek yaygınlaşan ve yaşamınızda önemli strese neden olabilen gerçek bir olgudur. Hemen hemen herkesi etkileyebilir, ancak bazı insanlar daha büyük risk altındadır.

FOMO, sizi bir kripto parayı satın almaya, bir kripto paradan kar almamaya veya halihazırda önemli ölçüde yükselen bir kripto paraya stop koymamaya yönlendirebilir. Akılcı kâr almanın veya yeni bir giriş noktası beklemenin, sizde bir şeyler kaçırmanıza neden olacağı fikrine kapılırsınız. Bu kaçırma korkusu, insanların kar elde ettikten sonra en üstten satın almalarına veya bir düşüş sırasında beklemelerine neden olur. İnsanların kaçırma korkusu nedeniyle dürtüsel hareketlerinde FOMO’nun etkisi vardır.

Kripto paralarda FOMO, topluluklarda ciddi bir sorundur. Ve bundan muzdarip olursanız, gerçekten kötü sonuçlara yol açabilir. FOMO, insanları ICO dolandırıcılığına yatırım yapmaya, bir kripto para düştüğü anda panik olup satmaya ve asla ilerlemeyen tokenler için içeriden anlaşmalar almaya ısrar etmeye sevk eden bir zihniyettir.

Yatırım asla duygusal bir eylem değildir ve eğer öyleyse, yanlış yapıyorsunuz demektir. Piyasaya çıkan her yeni kripto para birimine yatırım yapmak için baskı altında hissettiğinizde bununla nasıl başa çıkacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Fomo’yu Oluşturan Etkenler

Değişken pazarlar : FOMO, insanların bir trende atlamak istediği yükseliş piyasalarıyla sınırlı değildir. Herhangi bir yönde piyasa hareketi olduğunda heyecanlanabilirsiniz. Hiçbir trader iyi bir fırsatı kaçırmak istemez lakin hiçbir trader her fırsatı yakalayamaz.

Büyük galibiyet serileri: Son kazançlarla canlanan yeni fırsatları tespit etmek ve bunlara kapılmak kolaydır. Ve sorun olarak görünmüyor çünkü herkes yapıyor, değil mi? Maalesef galibiyet serileri sonsuza kadar sürmez.

Tekrarlayan kayıplar : Traderlar bir kısır döngüye girebilirler: bir pozisyona girmek, korkmak, kapatmak, sonra başka bir işleme tekrar girmek; Bu, sonunda muhtemelen daha büyük kayıplara yol açar.

Haberler ve söylentiler: Dolaşan bir söylenti duymak, dışarıda kalma hissini artırabilir, gerçeğin araştırılması önemlidir.

Sosyal medya: Sosyal medya ve trading haberleri karıştığında herkes kazanıyor gibi görünür. Ancak sosyal medya içeriğini göründüğü gibi değerlendirmemek ve etkileyicileri araştırmak, yayınları değerlendirmek için zaman ayırmak önemlidir.

FOMO’dan Nasıl Kaçabiliriz?

FOMO nedir sorusunun ve kripto parayla ilişkisinden bahsettikten sonra asıl noktaya geldik: FOMO’dan nasıl kaçabiliriz ya da etkilerini en aza nasıl indirebiliriz?

Kripto para biriminde FOMO ile ilgili komik olan şey ise içinde çok fazla gerçek olması. Ker elde etmek için bazı fırsatlar atlanmalıdır. Bu kripto para dünyasının bir doğası. Hiç kimse, hatta Winklevoss ikizleri bile, her fırsata yatırım yaparak saf kâr elde etmeyi başaramadı.

Yapabileceğiniz en iyi şey bir araştırma içinde olup kripto para ticaret stratejilerinin düşünmektir. Bir şeyler kazandığınız sürece, her şeyi kazanamamaktan korkmanıza gerek yok.

Kripto piyasası kesinlikle yükselişte olsa da, güneş hepsine aynı ışığı vermiyor. Kripto tarihinde yatırımcıların, trene yanlış zamanda atlamaya karar verdikleri için tüm servetlerini kaybettikleri anlar da olmuştur.

FOMO, sonunda başarısız olan ICO’lara yatırım yapmak söz konusu olduğunda da oldukça korkunç. Kripto parada FOMO gerçektir, ancak bazı yatırımcıların yaptığı gibi her şeyi kaybetmediğinizden emin olun.

Kripto para birimlerinin genel eğilimine bakın ve çok fazla şey kaçırmadığınızı anlayın.

Gerçek şu ki, kripto endüstrisi, yatırımlar hakkında duyduğunuz iyi haberlerle hayatta kalma eğilimine sahip. Aynı zamanda başarısızlıklar hakkında ne kadar çok şey duyarsanız, o kadar az kripto para birimi FOMO’nuz olur.

Bu, özellikle kulağa harika gelen ICO’ları duyduğunuzda geçerlidir.

Duyduğunuz her Bitcoin Cash ve Ethereum için, AnonCoin veya Orangecoin’in kaderini çekecek bir veya iki kişi olacaktır. Koin paralar, çok az yatırımcıyla varlığına devam edemez ve ölürler.

Birçok üst düzey milyarder, insanlara, kripto para birimlerinde FOMO’ya kurban gitmemeleri için yalvarıyor. Ve tüm zamanların en büyük yatırımcılarından bazıları, insanlara, kripto paralara yatırım yapmamasını öneriyor.

Takip ettiğiniz bir rol model yatırımcınız varsa onların uyarılarını dinlemek isteyebilirsiniz.

Geçmişte FOMO nedeniyle seçtiğiniz kripto para kararlarına göz atın.

Kripto para korkularıyla ilgili komik olan şey, ticaret sırasında inanılmaz derecede aceleci tepki vermemize neden olmalarıdır. Rastgele kararlar neredeyse hiçbir zaman iyi kararlar değildir.

FOMO’nun sizi alt ettiği son zamanlara bir bakın. Bitcoin düştüğünde panikle sattığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Daha düşük oranları kaçırmaktan korktuğunuz için Bitcoin cüzdan dolandırıcılığına yatırım yaptığınız zamanı hatırlıyor musunuz?

Daha önce kötü düşünmeye kurban gittiyseniz, geçmişteki başarısızlıklarınızı hatırlamak bir uyandırma çağrısı olacaktır.

Sonuç

FOMO’dan kurtulmak zordur. Ancak imkansız değildir. Bununla başa çıkmak için, yatırım kararları vermeden önce kripto para birimlerinde kendi araştırmanızı yapın, ticaret için bir dizi kural oluşturun veya kar zarar için sınırlar belirleyin.

Temel bilgileri ve çizelgeleri yapıştırın. Bir kripto paranın grafiği iyi görünüyorsa ve temeller belliyse, stratejinize bağlı kalın ve ondan duyguyu çıkarın. Yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz sermayeyi kullanın.

Yatırımcı, analist yorumlarını takip edin ancak bu yorumların objektif olmasına dikkat edin.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir