FUD Nedir? Kripto Paralarda FUD Ne Anlama Gelir?

Birçoğumuzun kripto para piyasasına dahil olmasıyla öğrendiği birçok terimden biri olan FUD kavramını açıkladık. Peki FUD nedir? FUD ile nasıl başa çıkabiliriz? Ve sizler için dünyadan FUD örnekleri…

FUD Nedir ?

FUD (Fear Uncertainty Doubt), korku, belirsizlik ve şüphe anlamına gelir. Pazarlama ve satış profesyonelleri tarafından kullanılan bir dezenformasyon stratejisidir . Satış, pazarlama, anket ve halkla ilişkiler alanlarında yaygın olarak kullanılır. FUD, korkuya hitap ederek bir rakibin, ürününe ilişkin tüketici algısını etkilemek için kullanılır. FUD stratejisini kampanyalarda kullanan profesyoneller, bir rakibin hizmetleri veya ürünleri hakkında olumsuz ve yanlış bilgileri paylaşacaktır. Tüketicilerin, ürünlerini daha çekici bulacağı umuduyla rekabet için şüpheli bilgiler yayacaklardır. Bu strateji, bir şirketin ürününün rekabetten daha düşük olduğu senaryolarda yaygın olarak kullanılır.

En genel tanımıyla FUD, iş dünyasında kullanılan ve rekabet halindeki bir organizasyon veya birey hakkında, olumsuz bir izlenim oluşturmaya çalıştırıldığı bir tekniktir.

Kripto Para Biriminde FUD

Genel anlamıyla “FUD Nedir” sorusuna cevap verdikten sonra kripto parada FUD’un yerini tanımladık.

Kripto söz konusu olduğunda, FUD çok özel anlamlar kazanıyor. Özellikle spekülatif ve olumsuz haberlerin kripto fiyatlarını ve ticaretini nasıl etkilediğinden bahsediyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, kripto ticaretine müdahale etmek için tasarlanmış bir dezenformasyondur.

Kripto FUD, bir para biriminin değerini olumsuz yönde etkileme eğilimindedir. Ancak somut veya istatistiksel nedenlerle değil. Aslında, FUD tam tersidir. Kripto dünyasında, FUD, onu destekleyen sağlam hiçbir şeyi olmayan endişe uyandıran haberleri yayıyor.

Muhtemelen bunun en iyi örneği 2017’de geldi. İşte o zaman JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon medyaya kripto hakkında bir sürü olumsuz yorum yaptı. Özellikle Bitcoin aleyhine konuştu.

Bir konferansta “Bu sadece gerçek bir şey değil, sonunda kapanacak” dedi. “Lale soğanlarından daha kötü. İyi bitmeyecek. Biri öldürülecek. Para birimlerinin yasal desteği vardır. Patlayacak.”

Güçlü sözlerine rağmen, Dimon herhangi bir nesnel veri sağlamadı. Sadece iddialarda bulundu. Ve prestijli konumu göz önüne alındığında, bu iddialar çok fazla korku, belirsizlik ve şüphe uyandırdı.

Öyle ki, Bitcoin üzerinde hızlı bir şekilde maddi bir etkisi oldu. CNBC tarafından bildirildiği üzere, Bitcoin, Dimon’un açıklamalarının ardından neredeyse anında değer kaybetti. Para birimi hızla birkaç puan kaybetti.

FUD’un Tarihi

İfade 20. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. Ancak FUD’un mevcut kullanımı 1970’lerde ortaya çıktı. Eski bir IBM çalışanı olan Gene Amdahl, FUD’u “IBM satış elemanlarının Amdahl ürünlerini düşünebilecek potansiyel müşterilerin zihnine aşıladığı korku, belirsizlik ve şüphe” olarak tanımladı. FUD, 1970’lerde bilgisayar donanımı endüstrisindeki dezenformasyonu tanımlamak için yaygın olarak kullanıldı. O zamandan beri, terim daha geniş bir düzeye taşınmış durumda.

FUD ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

FUD ile başa çıkabilmeniz için ilgili korkularınızı, belirsizliklerinizi ve şüphelerinizi belirlemeli ve nereden geldiklerini bulmalısınız. Ve ardından bunları doğrudan çözmek için harekete geçmelisiniz.

Bunu başarmanın birçok yolu vardır ve en uygun hareket tarzınız, ne tür bir FUD’a sahip olduğunuz ve neden olduğu gibi faktörleri içeren tam durumunuza bağlıdır. Bununla birlikte, çoğu durumda, en iyi hareket tarzınız, önce bir an için durmak ve ne hissettiğinizi ve bunu hissetmenize neyin sebep olduğunu sorarak FUD’unuzu düşünmektir.

Bunu yaparken, durumunuzu daha iyi değerlendirebileceğiniz bazı kavramlar vardır. Örneğin, bu durumda kendinize “kimin yararına?” sorusunu sormayı içeren cui bono ilkesini kullanabilirsiniz. 

Ayrıca, bu soru FUD’a yatkın hale gelmenizi sağlayan sorunların farkında olmanıza yardımcı olur. Bu, birçok insanda olduğu gibi FUD’a yol açabilecek bilişsel önyargıları ve kaçırma korkusu gibi benzer psikolojik fenomenleri içeriyor.

Durumu doğru bir şekilde değerlendirdikten sonra, FUD’unuzu nasıl hesaba katabileceğinizi ve mümkünse onu nasıl azaltacağınızı veya olumsuz etkilememesi için nasıl kontrol altına alacağınızı anlamak için daha iyi konumlamış olacaksınız.

Birçok durumda ve özellikle FUD belirli bilişsel önyargılara dayandığında, bu önyargıları azaltmak için ilgili önyargı azaltma tekniklerini kullanabilirsiniz. Bu da deneyimlediğiniz FUD’u azaltacaktır. Örneğin, daha net düşünmenize yardımcı olmak ve FUD’u tetikleyen ipuçlarına duygusal bir tepki vermekten kaçınmak için muhakeme sürecinizi yavaşlatabilirsiniz. 

Ek olarak, FUD teknikleri, onları nasıl tanımlayacağınızı ve bunlara nasıl karşı koyacağınızı öğrenmeye yardımcı olur. 

Profesyonel Bir Strateji Olarak Kullanılan FUD Örnekleri

Kurumsal dünyada FUD’nin güncel bir örneği 2008’de Clorox ile oldu. Ekip, Green Works olarak bilinen yeni bir ürünü öne çıkaran bir pazarlama kampanyası yürüttü. Kampanya sloganı, diğer şirketlerin yeşil ürünlerinin bu noktaya kadar etkisiz olduğunu ima eden “Sonunda Yeşil İşler” idi. Tüketicilerin diğer ürün ve şirketlerin güvenilir veya etkili olmadığından korkmasına neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegramdan, Instagram‘dan ve Twitterdan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir