HODL Nedir ? Ne Zaman HODL Yapılmalı ve Satılmalı?

Kripto para meraklılarıyla konuşuyorsanız, bitcoin’inizi HODL yapmanız söylenmiş olabilir. HODL, “Kripto para biriminizi satmayın!” anlamına gelir. Ama neden sadece bekle demiyorsunuz ve HODL terimi nereden geldi? HODL nedir ? HODL ne zaman yapılmalı ve satılmalı? İşte HODL’a dair tüm detaylar…

HODL Nedir ?

HODL, Bitcoin topluluğunda en sık kullanılan terimlerinden biridir. Bazı insanlar ara sıra, HODL’un “Hold on for Dear Life”ın kısaltması olduğunu söyler.

HODL terimi, Gamekyuubi tarafından 2013 yılında yazılan Bitcointalk forum gönderisinden doğmaktadır. Açıkça sarhoş olan bu kullanıcı, gönderisine “I AM HODLING” başlığını verdi. Yazısında, anlamı “Tutuyorum” olan başlığı koymak istedi ve bu, yazısındaki tek yazım hatası olmaktan çok uzaktı. 

O zamanlar sadece bir yazım hatası olmasına rağmen, HODL birçok kripto yatırımcısı için bir ideoloji haline geldi. Gönderide, yazar, “ticaret yapmazsanız kripto para biriminizi koruyabilirsiniz”. diyordu. O zamanlar, Bitcoin sadece 100 dolardan işlem görüyordu.

2013’te bu tavsiyeye uyan yatırımcılar, 3 basamaklı aralıkta Bitcoin satın aldı ve o zamandan beri bitcoinlerini HODL’a aldı. Bu HODLer’ların sahip olduğu her bir bitcoin şimdi 44.000 doların üzerinde.

HODL Ne Demek?

HODL’nin ideolojisini anlamak basittir: Ömür boyu bekleyin, satmayın. Gamekyuubi’nin forum gönderisinde açıkladığı gibi, deneyimli bir günlük trader değilseniz, o zaman kripto para biriminizi piyasada kaybedersiniz. 

HODL bir fiildir ve “tut” kelimesiyle aynı şekilde kullanılabilir. HODL’cılar, kripto para biriminin finansın geleceği olduğuna inandıkları için yatırımlarını satmayacak Bitcoin sahipleridir.

Bir Strateji ve Felsefe Olarak HODL Nedir ?

Bitcoin’e gerçekten inanıyorsanız ve deneyimli bir trader değilseniz, HODL yapmalısınız. Bitcoin, değerli metaller gibi ana akım bir meta haline gelirse, her bir bitcoin 6 rakamla işlem görecektir. 21 milyon bitcoin dolaşımda olacağından, daha fazla kişi ve kurum Bitcoin’i bir değer deposu olarak tanıdığı sürece fiyat yükselmeye devam edecektir.

Tesla CEO’su Elon Musk‘ın kısa süre önce Tesla’nın, Tesla’nın bilançosuna 1,5 milyar dolarlık bitcoin eklediğini açıklamasıyla birlikte, daha fazla şirket Bitcoin’i geçerli bir rezerv varlık olarak kabul etmeye devam ediyor. Bitcoin bir ana rezerv varlık haline gelirse, kripto para biriminizde HODLing size büyük getiriler sağlayacaktır. 

Medyada HODL

Twitter’da sıklıkla kullanılan “HODL” kelimesini görmüşsünüzdür. Tyler Winklevoss gibi teknoloji gurularını takip ediyorsanız, bu terimi daha önce görmüş olabilirsiniz. Geçen aylarda, Tesla CEO’su Elon Musk, HODL terimi hakkında tweet attı: “Hodl the rainforests! HODL” genellikle kripto yatırımları dışında kullanılmasa da Musk, “Yağmur ormanlarını satmayın!” dedi. Anlaşılan Musk HODL kavramını günlük dile de dahil etmeye çalışıyor.

HODL Ne Zaman Yapılmalı

Hepimizin çok kez duyduğu kavramı “HODL Nedir” ve “HODL Ne Demek“tir başlığı altında topladıktan sonra biraz daha detaylara iniyoruz. Ne zaman HODL yapılmalıyız ve satmalıyız?

Kripto paranızı alıp satarak piyasayı yenebileceğinizden emin değilseniz HODL yapmalısınız. Bitcoin’e inanıyorsanız, gelecekteki fiyat potansiyeli, swing ticareti kriptosunu çok daha riskli hale getirir. 

HODL yapmaması gereken yatırımcılar arasında salıncak traderları ve kısa vadeli yatırımcılar bulunur. Bazı yatırımcılar, kripto para biriminin uzun vadeli sürdürülebilirliğine inanmasalar bile, hızlı kar elde etmek için boğa piyasaları sırasında kripto satın alırlar. 

Ayı piyasalarında Bitcoin biriktirmek istiyorsunuz. Tarihsel olarak konuşursak, Bitcoin her bir ayı piyasasında %80 ila %90 arasında düşer, ancak yıllar sonra tüm zamanların en yüksek seviyelerini kırmaya geri döner. Son on yılda, Bitcoin’in fiyatı yıllık ortalama %200 arttı. Bu, karlı bir HODLer stratejisi olduğunu kanıtladı. 

Bununla birlikte, kimse Bitcoin fiyatının nereye gideceğini bilmiyor. Bitcoin’in fiyat eğilimini anlamak için, oynaklığı hesaba katan bir logaritmik grafik kullanmak iyidir. Aşağıdaki grafikteki her bir mum çubuğu, 1 aylık Bitcoin fiyatını temsil ediyor. Uzun vadeli eğilim, HODLing için ikna edici bir durum oluşturuyor.

BTC/USDT-2012-2021 Aylık Grafik
BTC/USDT-2012-2021 Aylık Grafik

HODLer’lar Ne Zaman Satacağını Nasıl Bilecekler?

Bitcoin’inizi ne zaman satacağınızı bir yatırımcı olarak hedeflerinize dayandırmalısınız. Genel olarak, her ikisi de kendi hedefleri olan 2 tür Bitcoin HODLer bulacaksınız. Her iki HODLer türü de sadece Bitcoin sahibi değiller. Bitcoin’e uzun vadeli inananlar, gerçekten her Bitcoin’in 6 veya daha fazla rakam değerinde olacağını düşünüyorlar. 

“Ne zaman Lambo” HODLer Türü

“Ne zaman Lambo” terimi, bitcoin fiyatını tartışırken kullanılan bir kripto para şakasıdır. Lambo sadece “Ne zaman bir Lamborghini alabilirim?” anlamına gelir. 

“Ne zaman Lambo”, HODLer’ların, yatırımlarıyla bir Lamborghini alabildiğinde bitcoinlerini satacakları anlamına geliyor.

“Bitcoin Maksimalist” HODLer Türü

Bitcoin maksimalist HODLers, bitcoin’in finansın geleceği olduğuna gerçekten inanıyor. Merkezi olmayan bir finansal sistem fikriyle satıldıkları ve şimdiye kadar sadece 21 milyon Bitcoin basıldığı için bitcoinlerini satmayacaklar. Bitcoin finansal sistemi ele geçirecek olsaydı, Bitcoin milyonlarca dolar değerinde olurdu.

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir