ICO Nedir, Avantajları Nelerdir?

Finans sektöründeki herkesin ağzında bir kelime varsa, o da kripto paradır. Bitcoin ve Ethereum gibi gişe rekorları kıran kripto paraları düşük fiyattan yakalayamadığınız için üzgünseniz, ICO’ya yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Yazımıza başlamadan önce uyaralım; ICO’lar, en iyi koşullar altında bile oldukça risklidir ve dolandırıcılık potansiyeli yüksektir. Peki ICO nedir? VE ICO’ya dair bilmeniz gerekenler!

ICO Nedir?

ICO’lar genellikle 1 hafta veya daha uzun sürebilen, piyasada bilinen kripto paralarla, lansmanı yapılan tokenin alınabildiği bir fon etkinlik türüdür.

Şunu hayal edin: Yeni bir kripto para birimi sistemi için harika bir fikre sahip girişimcisiniz. Belki de Ebeveyn / Çocuk Bakıcısı ödeme sistemini dijital ve şifreli olacak şekilde düzene sokmak istiyorsunuz. Ne kadar güzel bir fikir! Buna Bebek Coin diyelim. Tek sorun, bu projeyi geliştirebilmeniz için insanların size para vermesine ihtiyaç duymanızdır. Şimdi, bir bankaya gidebilir veya risk sermayesi yatırımcıları edinmeyi deneyebilirsiniz, ama ya şirketteki herhangi bir mülkiyetinizden vazgeçmek zorunda kalmadan para toplayabilseydiniz? İşte tam da bu sırada ICO yardıma koşuyor.

ICO, Kripto para ekolojisinin kitle fonlama versiyonudur. 2013’te 5.1 Milyar Dolar olan bu fonun büyüklüğü, 2020 yılında 34 Milyar Dolara kadar çıkmıştır, bu da gösteriyor ki ICO’lar gelecekte de hayatımızda var olmaya devam edecekler. Kısacası ICO’lar piyasaya yeni sürülen bir kripto para birimlerinin geliştirilmesi / fonlanması için kullanılır.

ICO nedir avantajları nelerdir

ICO Avantajları Nelerdir?

ICO’ların avantajlarını anlamak için öncelikle nasıl çalıştığına odaklanmamız gerekir. Bir ICO’ya yatırım yapacak kişilerin öncelikle; projenin ne hakkında olduğunu, hayata geçebilmesi için ne kadar fon toplaması gerektiğini, kurucuların ellerinde kaç adet sanal token tutacağını, projenin geliştirici ekibini ve akademik alt yapısını, ICO’da ne tür para kabul edileceğini ve ICO’nun ne kadar süreceği gibi bilgileri biliyor olması gereklidir. Her token’in önceden tasarlanmış belli bir ücreti vardır ve ICO periyodu boyunca değişmez. Buna bağlı olarak ICO boyunca sunulan token miktarı da değişmemektedir.

Süreç şu şekilde işler; ICO’da projenin destekçileri, kripto para karşılığında, projenin token’lerini; tıpkı bir şirketin hissesini alır gibi bünyelerine geçirirler. Toplanan para, ICO başlamadan hemen önce duyrulan asgari proje başlatma miktarını karşılamıyorsa ICO başarısız sayılır ve destekçilerine geri ödeme yapılır. Bu tip durumların yaşanmaması adına öncelikle ortaya atılan token miktarını ve hedef fon miktarının gerçekçiliği sorgulanmalıdır, aksi halde en iyi ihtimalle değerli zamanınızdan olacaksınız.

Bu şartlarda bir ICO’nun avantajlarından yararlanmak isteyen yatırımcılar, bahsi geçen kripto para birimini ve ekibini iyi araştırmalıdır. Eğer doğru analiz yapılırsa gerçekten faydalı olabilecek bir yatırım çeşidi olarak nitelendirebiliriz.

Bir ICO’nun İyi Olduğunu Nasıl Anlarım?

Sadece ödevini yaptığınızdan emin olun . ICO’lar zar zor düzenlendiği için, bir IPO’ya yatırım yaparken olacağınızdan çok daha dikkatli olmanız gerekir. Teknik raporu okuyun, ekip üyelerini araştırın ve kripto para birimi geçmişine sahip olduklarından emin olun.

Ayrıca , yalnızca gözden geçirdikleri ve yasal ve heyecan verici olduğunu düşündükleri ICO’ları seçen Coinschedule.com gibi güvenilir web sitelerini de kullanabilirsiniz . Bir liste sunan hiçbir web sitesine tam olarak güvenmemeniz gerekse de, bunlar oldukça yararlı olabilir.

ICO IPO Farkı Nedir?

ICO ile IPO birbirine sıkça karıştırılan terimlerdir. ICO ile IPO arasındaki en büyük fark; bir IPO’ya göre ICO’da token satın alırsanız, o şirketin hisse ortağı sayılmazsınız, sadece proje tokeni fiyatını arttırdığında para kazanabilirsiniz.

ICO İle İlgili Genel Çıkarımlar

  • Yeni bir kripto para birimi başlatmak isteyen girişimciler, bunu ilk halka arzın (IPO) bir varyasyonu olan ilk madeni para teklifi (ICO) yoluyla yapabilirler.
  • Şu anda ICO’ların hükümet düzenlemesi çok az veya hiç yok ve herkes, teknolojiyi uygulamaya koyması koşuluyla bir tane başlatabilir.
  • Nasıl? Sistemin ana hatlarını açıklayan bir beyaz kağıt veya başka bir belge oluşturun, nasıl çalıştığını açıklayan bir web sitesi veya uygulama hazırlayın ve finansman arayın.
  • Piyasada rekabet eden çok sayıda madeni para olduğundan reklamcılık anahtardır, bu nedenle hedef demoya nasıl hitap edeceğinizi bulmak çok önemlidir.
  • Yeni bir madeni para başlatmak değil, yeni bir madeni paraya yatırım yapmak mı istiyorsunuz? Çok sayıda dolandırıcılık olduğu için kapsamlı araştırma yaptığınızdan emin olun.

Tüm Zamanların En İyi ICO’ları yazımıza göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir