Polygon (MATIC) Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

2017 yılında Matic Network adıyla piyasaya sürülen, şimdiki adıyla Polygon (MATIC) Nedir? Basitçe, Matic, Ethereum için basit bir katman-2 ölçeklendirme çözümü iken, Polygon, kendi egemenliklerini koruyan, büyük ölçüde ölçeklenen, işbirlikçi blok zincirlerinden oluşan bir ağ için altyapıdır. Peki detaylı incelersek Polygon (MATIC) Coin Nedir? Polygon (MATIC) Nasıl Çalışır? Dolaşımda Kaç Polygon (MATIC) Tokeni Var? Polygon’u (MATIC) Nereden Satın Alabilirsiniz? Tüm soruların cevapları bu makalemizde!

Polygon (MATIC) Coin Nedir?

Polygon (MATIC) Coin Nedir? Polygon, MATIC sembolüne sahip bir kripto para birimidir. Ayrıca blok zincir ağlarının bağlanmasını ve ölçeklenmesini sağlayan bir teknoloji platformudur. Polygon, 2017 yılında Matic Network adı altında piyasaya sürüldü. Ancak daha sonra projenin kapsamı genişledikçe Polygon olarak yeniden adlandırıldı. 

Matic, Ethereum için basit bir katman-2 ölçeklendirme çözümü iken, Polygon, kendi egemenliklerini koruyan, büyük ölçüde ölçeklenen, işbirlikçi blok zincirlerinden oluşan bir ağ için altyapıdır. 

Polygon platformu, Ethereum blok zincirini kullanarak çalışır ve Ethereum tabanlı projeleri birbirine bağlar. Polygon platformunu kullanmak, bir blok zinciri projesinin esnekliğini, ölçeklenebilirliğini ve egemenliğini artırırken, Ethereum blok zincirinin güvenliğini, birlikte çalışabilirliğini ve yapısal faydalarını sağlamaya devam edebilir.

MATIC, bir ERC-20 tokenidir. Yani diğer Ethereum tabanlı dijital para birimleriyle uyumludur. MATIC, Polygon ağını yönetmek ve güvence altına almak ve ağ işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

Polygon aynı zamanda, yüksek ücretler, zayıf kullanıcı deneyimi ve düşük işlem hacmi gibi bugün Ethereum’un karşılaştığı bazı büyük zorluklara bir cevaptır. 

Platform, “Ethereum’un blok zincirlerinin interneti“ni, yani Ethereum uyumlu blok zincirlerinin çok zincirli ekosistemini yaratmayı amaçlar. Bunu, geliştiricilerin her birinin kendi özel Ethereum uyumlu blok zincirini tek bir tıklamayla başlatmasına olanak tanıyan kullanımı kolay bir çerçeve sağlayarak başarıyor gibi görünüyor. 

Polygon, günümüzün çoğu blok zincirini ayıran teknolojik ve ideolojik ayrımları ortadan kaldırarak, farklı blok zincirlerinin serbestçe ve kolayca, değer ve bilgi alışverişinde bulunabildiği bir dünya tasavvur ediyor.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • MATIC tokeni tarafından desteklenen Polygon platformu, Ethereum uyumlu projeleri ve blok zincirleri bağlamak ve büyütmek için başlatıldı.
  • MATIC belirteçleri, Polygon ağını yönetmek ve güvence altına almak ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.
  • Polygon, platformu verimli bir şekilde çalıştırmak için değiştirilmiş bir hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması kullanır.

Polygon (MATIC) Nasıl Çalışır?

Polygon, geliştiricilerin kendi özel blok zincirlerini kolayca dağıtmak ve yapılandırmak için kullanabilecekleri çok çeşitli modüller sağlar. Bunlar, fikir birliği ve yönetişim modüllerinin yanı sıra çeşitli yürütme ortamları ve sanal makine uygulamalarını içerir. Bu şekilde başlatılan blok zincirleri, Ethereum ana zincirindeki her şeyi sonlandırırken, işlemleri önemli ölçüde hızlandırmak ve ücretleri minimuma indirmek için bir doğrulayıcı ağı kullanan Matic, Proof-of-Stake (PoS) yan zincirinden faydalanacak şekilde yapılandırılmıştır. 

Polygon iki tür zinciri destekler: bağımsız zincirler ve güvenli zincirler. Kısaca, bağımsız zincirler, Ethereum ile doğrudan uyumlu, kendi kendini yöneten blok zincirlerdir. Oysa güvenli zincirler, bir profesyonel doğrulayıcı ağından yararlanarak güvenliklerini basitçe önyüklerler.

Platform, Matic Plasma, zk Toplamaları, Optimistic Rollups ve Validum Zincirleri dahil olmak üzere çok çeşitli farklı blok zinciri ölçekleme mekanizmalarını desteklemek için tasarlanmıştır. Bunların tümü, güvenlik veya kullanıcı deneyiminden ödün vermeden ilişkili blok zincirlerinin işlem hacmini çoğaltmak için tasarlanmıştır.

Yazılı olarak, Polygon yalnızca Matic Plasma ölçekleme çözümünü destekler. Bu, esas olarak, ana zincirdeki her şeyi tamamlamadan önce işlemleri Ethereum ana zincirinden Polygon’un Matic PoS zincirine boşaltarak çalışır. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda, Polygon, geliştiricilere ihtiyaçlarına en uygun olanı seçme özgürlüğü sağlamak için çeşitli alternatif ölçeklendirme çözümleri için destek ekleyecektir. Yeniden markalaşmaya rağmen, Polygon ağının yerel yardımcı programı simgesi hala MATIC olarak biliniyor. Bu, büyük ölçüde gaz ücretlerini ödemek ve yönetime katılmak için kullanılır ve hızla genişleyen Polygon DeFi ekosisteminde de kullanılabilir. 

Dolaşımda Kaç Polygon (MATIC) Tokeni Var?

MATIC tokenleri aylık olarak yayınlanır. Şu anda dolaşımda olan 7.701.069.511 MATIC token kaynağına ve maksimum 10.000.000.000 MATIC token kaynağına sahiptir.

2017’deki ilk özel satışında, MATIC’in maksimum arzının yüzde 3,8’i yayınlandı. Nisan 2019 launchpad satışında, toplam arzın yüzde 19’u daha satıldı. MATIC fiyatı token başına 0,00263 dolardı ve 5 milyon dolar üretildi.

Yayın programına göre, tüm tokenler Aralık 2022’ye kadar piyasaya sürülecek.

Polygonu (MATIC) Nereden Satın Alabilirsiniz?

Ethereum ekosisteminin gelişimine büyük katkı sağlayan projelerden biri olan MATIC, DeFi odaklı çevrimiçi borsalar arasında popülerdir. Şu anda MATIC satın alabileceğiniz, satabileceğiniz ve ticaret yapabileceğiniz en iyi borsalar şunlardır:

SORUMLULUK REDDİ: Bu web sitesinde verilen yazılar haber amaçlı bilgilendirme yazılarıdır. Bu web sitesinde verilen bilgiler yatırım tavsiyesi, finansal tavsiye veya ticaret tavsiyesi teşkil etmez. Coinanalist, herhangi bir kripto para birimi satın almanızı tavsiye etmez. Okuyucular, coinler hakkında kendi araştırmalarını yapmalı ve herhangi bir yatırım öncesinde mali danışmanlarına danışmalıdır. 

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir