Pump ve Dump Nedir? Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Dijital paralar ve blokchain teknolojisi nispeten yeni olsa da, yıllardır olan eski dolandırıcılık türlerine eğilimlidirler. Bu dolandırıcılıklardan biri de pump ve dump şemalarıdır. Peki pump ve dump nedir, nasıl çalışır?

Düzenlemeye tabi kripto borsalarında pump ve dump şemaları yasa dışıdır. Bununla birlikte, düzenlenmemiş kripto alanı, kullanıcılar yetkililer tarafından kolayca yakalanmayacaklarından emin olduklarından, planlar için zengin bir zemin sağlamıştır.

Blockchain nişindeki bazıları için asıl soru şudur: “Pump ve dump şemaları nasıl gerçekleşir?” Bu makale, onları çalıştırmak için kullanılan süreci belirlemek için şemalara daha yakından bakar.

Pump ve Dump Nedir?

Kripto para birimi pump ve dump şemaları, bir bireyin veya bir grup kişinin piyasaya bir varlık pompalayarak kar elde etmeyi planladığı bir durumu temsil eder. “Pump” terimi, ilgili kripto paranın talebini ve fiyatını yükseltmek için büyük miktarlarda kripto para alımını belirtmek için kullanılır.

Ardından, yüksek bir yatırım getirisi elde etmek için varlıkları daha yüksek bir fiyata serbest bırakırlar. Dolandırıcılar, yatırımcıların fiyat hareketlerini normal bir trend olarak görmelerini sağlamak için arz ve talebin piyasa dinamiklerinden yararlanır.

Çoğu durumda, dolandırıcılar, manipüle etmek için çok fazla para gerektirmeyen yeni ve popüler olmayan paraları hedeflerler. Örneğin, dolandırıcılar nadiren Bitcoin pump’ını düşünür ve bir Boğa koşusunu kışkırtmak için döküm yapar çünkü çok para gerektirir.

Dolandırıcılar, pump ve dump planlarından daha fazlasını elde etmek için ilk kripto para tekliflerini (ICO) hedeflerler. Çünkü birçok yatırımcı psikolojik olarak satın almaya hazırdır. ICO’nun öncesinde, pumplanan varlığı iyi bir ışık altında sergilemeyi hedefleyen yoğun lobi faaliyetleri gelir.

Pump ve Dump Nasıl Çalışır?

Pump ve dump planlarının merkezinde, teknik açıdan yetenekli, motive ve organize oyunculardan oluşan bir ekip var. Bu oyuncular, tanıtımın gerçek görünmesini sağlamak için farklı noktalardan çalışır.

Ekip genellikle jetonları satın almak ve talebi artırmak için fon sağlayan yatırımcıları içerir. Eğer ki seçilen token düşük hacimli bir varlıksa, bunların çoğunu satın almak, dolandırıcıların arzı kontrol etmesine ve fiyatı düzenlemesine olanak tanır.

İç ekip yapay tedarik oluşturmaya odaklanırken, diğer ekip tokenlerin iyi taraflarını göstermek için çalışıyor. Geçmişte, dolandırıcılar, insanları damping ve pumping hisseleri almaya teşvik etmek için kulaktan kulağa kullanırdı.

Bugün dolandırıcılar, Telegram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanarak kripto alıcılarını motive etmeyi kolay buluyor. Dolandırıcılar, tokenler hakkında ‘iyi’ sözleri yaymak için gruplar bile oluşturur ve etkileyici pazarlamacıları kullanırlar.

Yatırımcılar ve traderlar, yüksek bir fiyata kaçırma korkusuyla kripto paraları satın almak için acele ediyor. Bunun sonucunda dolandırıcılar elindeki coinleri sattığında dump yapmış oluyorlar. Yatırımcılar bunun bir aldatmaca olduğunu anlayınca fiyat da aniden düşüyor. Ancak, artık çok geç oluyor.

Aşağıdaki şekil tipik bir pump ve dump görünüşünü gösterir.

Pump ve Dump Nedir
Pump ve Dump Nedir

Pump ve Dump’tan Nasıl Yararlanılır?

Özellikle, erken tespit ederseniz pump ve dump şemasından kar elde edebilirsiniz. Bu, piyasa trendini yakından izlemeyi ve zirveye ulaştığında satmadan önce fiyat yükselirken satın almayı içerecektir.

Pump ve dump hareketlerini gösteren aşağıdaki resme bir göz atın.

Pump ve Dump Hareketleri
Pump ve Dump Hareketleri
  • Çok duyurulan bir coini takip ederek başlayın. Bu, yeni bir kripto para veya var olan bir kripto para olabilir.
  • Sabit bir şekilde yükselmeye başladığında fark etmek için madalyonun fiyat hareketini takip edin. Bu, coinleri satın almak için pompalama noktası ve doğru zamandır.
  • Zirveye yaklaştığında not almak ve hemen satmak için fiyatı yakından takip edin. Yeterince istekliyseniz, fiyatı ani bir düşüş izleyecektir. Fiyatın düşüş eğilimine girmesini beklemeyin çünkü çok geç olabilir.

Sonuç

Kripto paralar popüler olmaya ve düzenlenmemeye devam ettikçe pump ve dump gibi planların yoğunlaşması muhtemeldir. Böylece planlardan elde edilen yüksek karlar, yalnızca dolandırıcıları, şüphelenmeyen traderlardan saklanmak için yöntemler aramaya ikna edecektir.

Yukarıdaki değerlendirme, bir pump ve dump dolandırıcısının zihnini görmenize yardımcı olur. Böylece onları nasıl kolayca tanımlayacağınızı bilebilirsiniz. İlginizi çeken coinleri satın alarak ve fiyat zirveye yaklaştığında satarak da mekanikten faydalanabileceğinizi unutmayın.

Çeşitli göstergelerin nasıl çalıştığını anlamak için kripto para ticareti hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ancak, yatırımınızı kaybetme riskinin yüksek olması nedeniyle pump ve dump döneminde piyasadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir