Ravencoin Nedir? RVN Madenciliği Nasıl Yapılır?

31 Ekim 2017’de duyurulup, 3 Ocak 2018’de piyasaya sürülen Ravencoin Nedir? Basitçe, Ravencoin belirli bir işlevi verimli bir şekilde ele almak için tasarlanmış, kullanım durumuna özel bir blok zinciri uygulamayı amaçlayan dijital bir eşler arası (P2P) ağdır. Peki detaylara gelirsek; Ravencoin Nedir? Ravencoin’in (RVN) Kurucuları Kimlerdir? Ravencoin (RVN) Nasıl Çalışır? X16R: Eşsiz Ravencoin Madenciliği Algoritması, Ravencoin (RVN) Madenciliği Nasıl Yapılır? Ravencoin (RVN) Fiyat Tahmini 2022 ve Ravencoin’i (RVN) Nereden Satın Alabilirsiniz? Bilmeniz gereken birçok soruyla Ravencoin’i sizler içim tanımladık. Gelin birlikte detaylara bakalım!

Ravencoin Nedir?

Ravencoin Nedir? Ravencoin, açık kaynaklı eşler arası (P2P) bir ağdır. Ana hedefi varlık yaratma, yönetim ve transferini küresel düzeyde kolaylaştırmaktır.

RVN blok zincirinde, herkes belirli bir amaç için özelleştirilmiş bir token oluşturabilir. Bunlar yardımcı program, güvenlik, oyun varlıkları veya NFT’ler olabilir. Geliştiriciler bunları adlandırabilir, tedariklerini sınırlayabilir ve diğer özellikleri belirleyebilir.

Ravencoin aynı zamanda kullanıcıların yeni bir kripto varlık sınıfı oluşturmasına olanak tanıyan bir platformu işletmek için bir bilgisayar ağını teşvik etmeye çalışan bir yazılımdır.

Protokol, menkul kıymetler, koleksiyonlar, altın, etkinlik biletleri ve hatta havayolu milleri gibi gerçek dünya varlıklarını temsil eden tokenlerin oluşturulmasını ve transferini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. 

Ravencoin, Bitcoin kod tabanının açık kaynaklı bir hard forku olarak piyasaya sürüldü. Yani Ravencoin ekibi, farklı hedefler için tasarlanmış ek özellikler eklemek için Bitcoin kodunu kopyaladı ve değiştirdi.

Ravencoin’de adil token dağıtımı nasıl çalışır?

Adil lansman: RVN’nin ilk günlerinde, tüm kullanıcılar kripto paraya yatırım yapabilmeye ve madenciliğe eşit erişime sahipti. Kurucular için; ön madencilik, ICO, token satışı veya özel ödüller yoktu.

Adil madencilik: Bitcoin de dahil olmak üzere birçok Proof of Work kripto para madenciliği, merkezileştirilmesi nedeniyle eleştiriliyor. Bunun nedeni bireysel madenciler için çok pahalıya mal olması. Bu nedenle yalnızca büyük şirketler bunu karşılayabiliyor. Ravencoin bu sorunu çözüyor. Kripto para ASIC’ye dayanıklıdır zaman zaman hash algoritmasını değiştirir (şimdiye kadar 2018’den beri iki kez) ve farklı bloklar için çeşitli hash fonksiyonları kullanır. ASIC üreticileri bu kadar hızlı değişikliklere uyum sağlayamazlar, bu nedenle normal kullanıcılar GPU’larla karlı bir şekilde madencilik yapabilir. Ravencoin, madenciliğin ademi merkeziyetçiliğini ve ödüllerin adil bir şekilde dağıtılmasını bu şekilde sağlar.

Ravencoin’in (RVN) Kurucuları Kimlerdir?

Ravencoin’in kurucuları geliştirici Tron Black ve iş insanı Bruce Fenton’dur. Black aynı zamanda RVN’de lider bir geliştiricidir. RVN, yeni piyasaya sürüldüğünde, ekip Medici Ventures‘tan finansman aldı ve Black, şirketin ana geliştiricisiydi. Şu anda, RVN blok zinciri, topluluk tarafından 2020’de başlatılan Ravencoin Vakfı tarafından yönlendiriliyor.

Raven, ekibi hakkında herhangi bir bilgiyi kamuya açıklamaz. Açık kaynak projesinin geliştirilmesine ilişkin tüm çalışmalar, Ravencoin Vakfı‘nın merkezi olmayan bir topluluğu tarafından yapılır ve Tron Black tarafından yönetilir.

Ravencoin (RVN) Nasıl Çalışır?

Ravencoin’in kodu Bitcoin’den kopyalandı, ancak kendi benzersiz ağ, varlık ve protokol kurallarını oluşturuyor. Diğer parametreler, ağ üzerindeki belirli belirteçlerin kullanıcıları arasındaki varlık ihracını ve iletişimi teşvik etmek için değiştirildi.

Ağını senkronize tutmak için Ravencoin, ağında madenciliğe giriş engelini azaltmayı amaçlayan KAWPOW adı verilen İş Kanıtı (PoW) fikir birliği mekanizmasının bir varyasyonunu kullanıyor.

Bitcoin’deki PoW’a benzer şekilde KAWPOW, ağı güvenceye almak, işlemleri doğrulamak ve yeni oluşturulmuş RVN’yi dağıtmak için Ravencoin yazılımını çalıştıran bir bilgisayar ağı tarafından kullanılır.

Token Verilmesi

Yeni bir kripto varlığı oluşturmak için, bir kullanıcının belirli bir miktarda RVN parası yakması (veya imha etmesi) ve tokenleri için benzersiz bir ad sağlaması gerekir.

Oluşturulduktan sonra, ihraççılar ayrıca verilen token miktarı, kesirli olabileceği ondalık basamak sayısı ve değiştirilebilirliği gibi tokenleri için özel özellikler tanımlayabilir. 

Not olarak, herhangi bir belirteç veren kuruluş, RVN ödüllerini token sahiplerine dağıtabilir. Örneğin bir kuruluş içinde temettü dağıtmak veya bir topluluk içinde teşvikler oluşturmak için bir yol sağlayabilir.

Mesajlaşma

Ravencoin ayrıca, belirteç yaratıcılarının, belirteçlerini elinde tutan herkese mesaj göndermesini sağlayarak, belirli sahiplerin yeni tekliflere oy vermeleri gerektiğinde bilgilendirilmelerini sağlar. 

Tüm RVN tokenleri devredilebilir olduğundan, token sahipleri oylarını yalnızca ağın diğer kullanıcılarına devretmekle kalmaz, aynı zamanda istedikleri zaman bir topluluktaki hisselerini satmaya da karar verebilirler. 

X16R: Eşsiz Ravencoin Madenciliği Algoritması

Ravencoin’in tasarımı büyük ölçüde Bitcoin‘e benzer, ancak geliştiricileri ağda başlatılan belirteçlerin oluşturulmasını ve işlenmesini sağlamak için protokolde birkaç önemli değişiklik yaptı. 

Bitcoin gibi, Ravencoin de ağı güvenceye almak için bir İş Kanıtı (PoW) konsensüs mekanizması kullanır. Bununla birlikte, kullandığı özel karma algoritmaya, Bitcoin’in SHA-256 algoritmasından daha fazla merkezi olmayan madenciliğe izin vermek için tasarlanmış X16R adı verilir. Daha spesifik olarak, X16R, uygulamaya özel entegre devre yongaları (ASIC’ler) aracılığıyla madenciliğe direnmek için tasarlanmıştır. Bazılarının madencilik sürecini endüstriyel ölçekli operasyonlar için bireysel hobilerden daha karlı hale getirdiğini düşündüğü pahalı ve özel bilgisayar donanımıdır. 

Litecoin gibi diğer kripto para birimleri, ASIC’lerin madenciler arasında daha yüksek derecede bir merkezileşmeye ve dolayısıyla daha az güvenli bir ağa yol açabileceğini savunarak, benzer nedenlerle ASIC’e dirençli, karşılaştırılabilir karma algoritmalar kullanmıştır.

Ravencoin (RVN) Madenciliği Nasıl Yapılır?

İşte başlamak için 4 adım:

  1. Madencilik donanımı satın alın. En az 4 GB RAM’e sahip bir GPU’ya (AMD veya Nvidia’nın 1070 Ti’si) ihtiyacınız olacak.
  2. Bir Ravencoin cüzdanı kurun. En iyi seçenek Raven Core cüzdanıdır.
  3. KAWPOW karma işleviyle çalışmanıza izin veren bir yazılım edinin. Nvidia GPU’nuz varsa, açık kaynaklı Kawpowminer ve ayrıca T-Rex Miner veya Gminer’dan yararlanabilirsiniz (sırasıyla %1 ve %2 ücret alırlar). AMD GPU için TeamRedMiner en iyi seçeneklerden biridir ve %2 ücret alır. Nanominer ve NBMiner (%1 ve %2) ​​her iki GPU türü için de çalışır.
  4. İki ana kritere göre bir madencilik havuzu seçin. Madencinin blokları ne sıklıkta onayladığı (bu ne kadar sık ​​olursa, bir blok madenciliği olasılığı o kadar iyi olur, ancak bu büyük bir havuzsa ödüller de azalacaktır) ve modelinin ne olduğu ödül dağıtımıdır.

Ravencoin (RVN) Fiyat Tahmini 2022

Ravencoin fiyat tahminleri, 2022 ve sonrası için oldukça iyimser. Bu, kripto para biriminin temel değerinden kaynaklanmaktadır. Halving ile birlikte bu, Ravencoin büyümesi için iyi koşullar sağlar.

Wallet Investor, varlığın yılda 1,21 dolara ve 5 yılda 0,35 dolara mal olacağını tahmin ediyor. Digital Coin Price, Şubat 2023’te RVN’nin 0.089 $ olmasını bekliyor. Lütfen bu tahminlerin yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini unutmayın.  Finansal kararlar almak için lütfen araştırmanızı yapın.

En İyi Ravencoin (RVN) Cüzdanları

  • Raven Core:  Bu, açık kaynaklı ve tüm ağ özelliklerini destekleyen resmi bir Ravencoin cüzdanıdır. Burada tokenler oluşturabilir, bunları özelleştirebilir, tüm Ravencoin tabanlı varlıklarda ödeme gönderip alabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.
  • NOW Cüzdan: ChangeNOW, kripto değişim hizmeti topluluğundan ilham almıştır ve kripto para takası alanında yılların deneyimine dayanmaktadır. Vesayetsiz bir cüzdan olarak NOW, herhangi bir özel veri toplamaz ve özel anahtarlarınıza erişimi yoktur (yerel olarak cihazınızda depolanırlar). NOW Cüzdan, itibari para satın alımları da dahil olmak üzere yerleşik bir token değişim aracına sahiptir.

Ravencoin’i (RVN) Nereden Satın Alabilirsiniz?

Ravencoin’i Binance, Coinbase ve diğerleri gibi tüm büyük merkezi kripto borsalarından (CEX’ler) satın alabilirsiniz. İşte RVN alabileceğiniz borsalar;

SORUMLULUK REDDİ: Bu web sitesinde verilen yazılar haber amaçlı bilgilendirme yazılarıdır. Bu web sitesinde verilen bilgiler yatırım tavsiyesi, finansal tavsiye veya ticaret tavsiyesi teşkil etmez. Coinanalist, herhangi bir kripto para birimi satın almanızı tavsiye etmez. Okuyucular, coinler hakkında kendi araştırmalarını yapmalı ve herhangi bir yatırım öncesinde mali danışmanlarına danışmalıdır. 

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir