Ripple’ın SEC ile Davasında Olumlu Gelişme

Ripple Labs Inc., çalışanların kişisel finans kayıtlarının ifşa edilmesiyle ilgili ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı galip geldi.

Ripple yöneticileri Christian Larsen ve Brad Garlinghouse, son mahkeme kararının ardından nihayet biraz daha rahat nefes alabildiler. Sulh Hakimi Yargıç Sarah Netburn, yakın tarihli bir karar aldı ve Ripple yöneticilerinin lehine karar verdi. Davalıların önergesi, Larsen ve Garlinghouse’un kişisel finans kayıtlarını SEC‘e vermemelerine izin veren Netburn tarafından kabul edildi. 

Ripple, SEC ile Savaşıyor

Ripple ve SEC arasındaki son drama , Aralık 2020’de SEC’in şirkete ve yöneticilerine XRP tokenlerinde 1,3 milyar doların üzerinde satış yaptıkları için dava açmasıyla başladı. Satış, XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu iddia eden SEC tarafından yasa dışı kabul edildi. 

Ancak Ripple, XRP’nin Bitcoin ve Ethereum ile tamamen aynı şekilde çalıştığını belirterek davasını savundu. Esasen bir kripto para birimidir ve herhangi bir menkul kıymet yasası kapsamına girmez. 

Devam eden dava, XRP belirtecinin fiyatının yeni yıllık en düşük seviyelere düştüğünü gördü. SEC tarafından Ripple’a yöneltilen suçlamalar nedeniyle borsalar XRP jetonunu kaldırmaya başladı. Coinbase gibi büyük kripto para borsaları, dava devam ederken XRP alım satımını durdurdu.

xrp dava
Ripple

Ripple için küçük bir kazanç

Son gelişmelerde SEC, Larsen ve Garlinghouse’un kişisel finans kayıtlarına erişim izni istedi. Ancak talep, Ripple yöneticilerinden gelen büyük geri tepmelerle karşılandı. İkili, mahkeme celplerinin engellenmesini talep etti ve buna “tamamen uygunsuz erişim” dedi.

Son gelişmelerde mahkeme belgeleri, sanıkların artık kişisel finans kayıtlarını ibraz etmelerine gerek kalmayacağını gösteriyor. İmzalanan belgede, “SEC, Bireysel Davalıların kişisel mali kayıtlarını aramak için Üretim Taleplerini ve üçüncü şahıs celplerini geri çekecektir” denmektedir.

Fiyat yükseldikçe XRP olumlu tepki veriyor

XRP haberlere iyi tepki verdi. Token, cumartesi günü 1,40 dolara yükselirken %40 arttı. Fiyat rallisi XRP’nin üç yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gördü. Haberler fiyat hareketini hızlandırmış gibi görünüyor.

Popüler trader Peter Brandt, XRP’nin son karara ve “kalabalıkların çılgınlığına” dayanarak beklenenden çok daha fazla yükselebileceğini belirterek fiyat hareketi hakkında yorum yaptı.

ripple twitter
Ünlü trader Peter Brand yorumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir