Token Nedir? Kripto Paralarda Token Nasıl Çalışır?

Kripto para birimlerinin bir parçası olan “Token Nedir” sorusunu sizler için yanıtladık. Bu makalemizde Token Nedir, Nasıl Çalışır? Özel hususları nelerdir? Altcoin, kripto para ve tokenlerin karşılaştırmasını yaptık. İşte Token nedir sorusunun cevabı!

Kripto Tokenleri Nedir?

Kripto belirteci terimi, özel bir sanal para birimi belirtecini veya kripto para birimlerinin nasıl adlandırıldığını ifade eder. Bu belirteçler, kendi blok zincirlerinde bulunan değiştirilebilir ve takas edilebilir varlıkları veya yardımcı programların bir temsilidir. Şunu da ifade edelim; tokenin Türkçe karşılığı jetondur. Kripto tokenleri genellikle kalabalık satışlar için para toplamak için kullanılır. Ancak başka şeylerin yerine de kullanılabilirler. Bu belirteçler genellikle proje geliştirmeyi finanse etmek için bir kitle fonlaması alıştırması içeren standart ilk madeni para arzı (ICO) süreci aracılığıyla oluşturulur, dağıtılır ve satılır.

Özetle Token Nedir;

  • Kripto belirteçleri, bir varlığı veya belirli bir kullanımı temsil eden ve blok zincirlerinde bulunan bir tür kripto para birimidir.
  • Tokenler yatırım amaçlı, değer depolamak veya satın almak için kullanılabilirler.
  • Kripto para birimleri, blok zinciri boyunca işlemleri (ödeme yapma ve alma) kolaylaştırmak için kullanılan dijital para birimleridir.
  • Altcoinler ve kripto jetonları, farklı işlevlere sahip kripto para türleridir.
  • İlk kripto para teklifiyle oluşturulan kripto jetonları, genellikle kalabalık satışlar için fon toplamak için kullanılırlar.

Kripto Tokenleri Nasıl Çalışır?

Yukarıda belirtildiği gibi, kripto tokenleri kripto para tokenleridir. Kripto para birimleri veya sanal para birimleri, kendi blok zincirlerinde bulunan tokenler olarak adlandırılırlar. Blok zincirleri, bilgileri daha sonra zincirlenen veya birbirine bağlanan bloklarda depolayan özel veri tabanlarıdır. Bu, kripto varlıkları olarak da adlandırılan kripto jetonlarının belirli bir değer birimini temsil ettiği anlamına gelir.

İşte her şey böyle çalışıyor. Kripto, eliptik eğri şifreleme, genel-özel anahtar çiftleri ve karma işlevleri gibi bu girişleri koruyan çeşitli şifreleme algoritmalarını ve şifreleme tekniklerini ifade eder. Kripto para birimleri ise sanal jetonlar ile çevrimiçi güvenli ödeme yapılmasına izin veren sistemlerdir. Bu belirteçler, sistemin içindeki defter girişiyle temsil edilirler.

Bu kripto varlıklar genellikle, bir kullanıcının token oluşturmasına izin veren Ethereum ağındaki gibi standart şablonlar kullanılarak oluşturulan blok zincirlerinde işlem birimleri olarak hizmet ederler.

Bu tür blok zincirleri, blok zincirinde meydana gelen çeşitli işlemleri işlemek ve yönetmek için programlanabilirler. Kendi kendini yürüten kodun kullanıldığı akıllı sözleşmeler veya merkezi olmayan uygulamalar kavramı üzerinde çalışır.

Özel Hususlar

Belirteçler, bir ilk halka arzın (IPO) kripto para birimi sürümünü temsil eden bir ilk kripto para teklifi yoluyla oluşur. Jetonlar, para toplamak isteyen kripto para şirketleri tarafından oluşturulur. Şirketle ilgilenen yatırımcılar bu jetonları satın alabilirler.

Yatırımcılar, herhangi bir nedenle kripto jetonlarını kullanabilirler. Kripto para şirketindeki bir hisseyi temsil etmek, ticaret yapmak veya mal ve hizmet satın almak için onları tutabilirler.

Kripto Tokenleri, Kripto Para Birimleri ve Altcoinler

Genellikle sanal para dünyasında kelimeler yanlışlıkla belirteçler, vadeli kripto paralar ve altcoinler’le karıştırılıyor. Fakat bu terimler birbirinden farklıdır.

Bir kripto para birimi, en popüler kripto para birimi Bitcoin olan bir blok zincirinde ödeme yapmak veya almak için kullanılan standart bir para birimidir. Kripto para birimi üst küme iken, altcoinler (ve kripto tokenleri) iki alt küme kategorisidir.

Altcoinler, Bitcoin tarafından elde edilen büyük başarının ardından piyasaya sürülen alternatif kripto para birimleridir. Terim, bitcoin dışındaki alternatif kripto paralar anlamına gelir. Bitcoin’in bazı acı noktalarının üstesinden gelme iddiasıyla, gelişmiş bitcoin ikameleri olarak piyasaya sürüldü. Litecoin , Bitcoin Cash, Namecoin ve dogecoin altcoin örnekleridir. Her biri farklı seviyelerde başarıyı tatmış olsa da, hiçbiri bitcoin’e benzer bir popülerlik kazanmayı başaramadı.

Kripto para birimleri ve altcoinler, kendi özel blok zincirlerine sahip olan ve esas olarak dijital ödemeler için bir araç olarak kullanılan belirli sanal para birimleridir. Öte yandan, kripto jetonları, merkezi olmayan uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin oluşturulması ve yürütülmesi için bir araç görevi gören bir blok zincirinin üzerinde çalışır. Ve jetonlar, işlemleri kolaylaştırmak için kullanılırlar.

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmak için sizler için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan veTwitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir