Bitcoin Haberleri

MASAK Kripto Para Rehberi Açıkladı: Kurallar Neler?

Özellikle kripto borsa dolandırıcılıkları ve kapanan borsalardan sonra ivme kazanan regülasyon hareketlerine bir yenisi daha eklendi. Mali Suçları Araştırma kurulu (MASAK), kripto para piyasaları için bir rehber hazırladı. Rehber, kara paranın takibi, terörle mücadele, yatırımcı bilgileri ve borsa sorumluluklarını ele alıyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan kripto para rehberiyle ilgili para piyasaları ve borsaların yükümlülükleri artıyor.

Yükümlülükleri Yerine Getirmeyenlere Mali Ceza Uygulaması!

MASAK’ın hazırladığı rehbere uymayan kripto para borsalarına 4 milyon Türk Lirasına kadar mali yaptırım cezası uygulanabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 1 Mayıs’ta yürürlüğe giren yönetmelikte ‘kripto varlık hizmet sağlayıcıları’, terör finansmanının engellenmesi, suç gelirlerinin aklanması gibi tedbirlerden yükümlü tutulmuştu.

Bu kapsamda kripto para borsalarının sorumlu olduğu konular ‘şüpheli işlem bildirimi, müşterinin tanınması, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme ile muhafaza ve ibraz olarak belirlendi.

MASAK kripto para rehberi

Müşteriler Hangi Durumlarda Denetlemeye Takılabilir?

Kripto para borsalarının yükümlülükleri şüpheli herhangi bir işlemi MASAK’a derhal bildirmek olarak açıklandı.

Bireysel ve/veya kurumsal transferlerde 75 bin Türk Lirası bandını aşan işlemler, borsalarca en geç 10 gün içinde MASAK’a bildirilecek. Kripto varlık hizmet sağlayıcısı tüzel kişinin kanuni temsilcisi tarafından “Elektronik Ortamda Şüpheli İşlem Bildirimi Taahhüt Formu” düzenlenerek ıslak imzalı olarak MASAK’a gönderilecek.

“Bilgi ve belge verme yükümlülüğü” kapsamında şirketler başkanlık denetim görevlilerine, her türlü bilgi, belge, şifre ve kayıtları eksiksiz ve tam olarak verme sorumluluğunda olacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir