Kripto RehberNedir?

Waves (WAVES) Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

2016 yılında başlatılan Waves Coin Nedir? Waves, özel tokenlerin oluşturulması için bir blok zinciri platformundan, akıllı bir sözleşme çözümünden ve Waves DEX adlı özel bir merkezi olmayan değişimden oluşan bir ekosisteme dönüşen bir projedir. Peki Waves (WAVES) Coin Nedir? Waves’in Kurucuları Kimlerdir? Waves Nasıl Çalışır? Waves’i Nereden Satın Alabilirsiniz? Tüm cevaplar bu makalemizde.

Waves (WAVES) Coin Nedir?

Waves (WAVES) Coin Nedir? Waves blok zinciri, kullanıcıların özel kripto tokenleri oluşturmasını ve başlatmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Waves, kapsamlı akıllı sözleşme programlamasına gerek kalmadan kripto tokenlerinin oluşturulmasına ve ticaretine izin verir. Bunun yerine belirteçler, Waves blok zincirindeki kullanıcı hesaplarında çalışan komut dosyaları aracılığıyla oluşturulabilir ve yönetilebilir. 

Buradaki fikir, yeni belirteçlerin (ve onları yöneten uygulamaların) geliştirilmesinin, geleneksel bir web uygulamasını başlatmaktan önemli ölçüde farklı olmaması gerektiğidir. 

Bu amaca yönelik olarak, programlar ve uygulamalar bu işlemlere ek olarak çalışır ve yeni varlıklara benzersiz bir tanımlayıcı verilir. Komut dosyaları yalnızca varlığın oluşturulmasında eklenebilir.

Bu varlıklar, Waves blok zincirinde oluşturulan belirteçler ile diğer WAVES belirteçleri arasındaki ticareti kolaylaştırmak için yapılmış, kendi yerleşik merkezi olmayan değişimini (Waves.Exchange) içeren Waves ekosistemi içinde ticaret yapmak üzere tasarlanmıştır. 

2018’de Waves ekibi, Waves MainNet’e akıllı sözleşme işlevselliği ekleyerek üçüncü tarafların merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmasını sağladı. Ayrıca, 2019 yılında platformun arkasındaki ekip, ağın kurumlar için tasarlanmış bir versiyonu olan  Waves Enterprise‘ı pazarlamaya başladı.

Waves’in Kurucuları Kimlerdir?

Waves’in kurucusu Ukrayna doğumlu bilim adamı Alexander Ivanov’dur (Sasha Ivanov olarak da bilinir).

Ivanov, Waves’i yaratmadan önce kripto para birimi alanında zaten aktifti ve şu anda feshedilmiş olan anlık değişim Coinomat’ı ve endeksleme sitesi Cooleindex’i piyasaya sürdü. Ayrıca ABD dolarına bağlı bir stablecoin olan CoinoUSD’nin erken bir versiyonunu yarattı.

Ivanov, Waves’in tanıtımında halka açık bir şekilde aktiftir ve platform ve daha geniş blok zinciri endüstrisindeki trendler hakkında sık sık röportajlar verir.

Waves’in pazarlama literatürüne göre, şirket şu anda Moskova ve İsviçre dahil olmak üzere 180’den fazla kişiyi istihdam ediyor.

Waves Nasıl Çalışır?

Waves blok zinciri, yazılımını çalıştırmak için iki farklı türde düğüme izin verir: tam düğümler ve hafif düğümler. 

Tam düğümler, işlemlerin eksiksiz bir geçmişini tutarken, hafif düğümler, işlem onayı ve ağ içindeki etkileşimler için tam düğümlere bağımlıdır. 

Waves, dağıtılmış ağını senkronize tutmak için, kiralık hisse ispatı (LPoS) adı verilen hisse ispatı (PoS) konsensüs mekanizmasının bir varyasyonunu kullanır.

Waves LPoS Blok Zinciri

Geleneksel bir hisse kanıtı modelinde, tokenleri kilitlemeyi seçen herhangi bir düğüm, blok zincirine blok eklemeye uygun olabilir. Bir düğümün blok ekleyebilme şansı, bir düğümün özel bir sözleşmede kilitlediği coin miktarına bağlı olarak genellikle artar veya azalır. 

LPoS ile düğümler, bakiyelerini tam düğümlere kiralama seçeneğine de sahiptir. 

Bu, bir sonraki bloğu üretmek için tam bir düğüm seçildiğinde ve telafi edildiğinde, bu seçilen düğüme token kiralayan düğümlerin ödemenin belirli bir yüzdesini kazandığı anlamına gelir. 

Waves-NG

Hangi düğümün bir sonraki bloğu üretme hakkını alacağını belirleyen protokole Waves-NG denir ve Bitcoin (BTC) için ilk önerilen (ancak reddedilen) bir fikrin bir modifikasyonudur. 

Waves-NG, Waves blok zincirini iki tür bloğa böler – “anahtar bloklar” ve “mikro bloklar”. Anahtar bloklar, rastgele seçilen bir Proof of Stake madenci tarafından oluşturulur. Bu bloktaki bir ortak anahtar daha sonra diğer düğümler tarafından işlemleri içeren birçok mikro blok oluşturmak için kullanılır.

Akıllı Varlıklar 

Waves blok zincirinin merkezinde, Waves’e özgü bir programlama dili olan Ride’da yazılmış ekli bir komut dosyasıyla “Akıllı Varlıklar” belirteçleri oluşturma yeteneği yer alır. Bir komut dosyası eklenerek herhangi bir simgeye işlevsellik verilebilir. Komut dosyalarının yürütülmesi 0,004 Waves maliyetidir.

Waves, kullanıcıların herhangi bir programlama deneyimi olmadan token çıkarmasına olanak tanıdığından, tokenler ve sonraki transferler, işlemlere eklenen ekler olarak yapılır. 

Blok zincirinin üzerine uzantılar olarak yüklenen eklentiler aracılığıyla farklı işlem türleri tanıtılır.

Waves’i Nereden Satın Alabilirsiniz?

Waves’i aşağıdaki kripto para borsalarından satın alabilirsiniz;

  • Binance
  • KuCoin
  • Bit
  • Bithumb
  • Huobi Global

SORUMLULUK REDDİ: Bu web sitesinde verilen yazılar haber amaçlı bilgilendirme yazılarıdır. Bu web sitesinde verilen bilgiler yatırım tavsiyesi, finansal tavsiye veya ticaret tavsiyesi teşkil etmez. Coinanalist, herhangi bir kripto para birimi satın almanızı tavsiye etmez. Okuyucular, coinler hakkında kendi araştırmalarını yapmalı ve herhangi bir yatırım öncesinde mali danışmanlarına danışmalıdır. 

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir