SEC, Fonların Bitcoin Vadeli İşlem Yatırımcılarını Uyardı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu(SEC), Bitcoin vadeli işlemlerine maruz kalan fonlar konusunda ihtiyatlı olunmasını öneriyor. 

 ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Bitcoin vadeli işlemlerde payları olan yatırımcılara açık bir mesaj veriyor: Risklere dikkat edin.

SEC’in yatırım yönetimi bölümü Salı günü yaptığı açıklamada, türevler giderek daha popüler hale gelirken, hala “oldukça spekülatif” ve değişken bir varlığa dayandıklarını söyledi. Ajans, yatırımcıların risk iştahlarını tartmaları ve fon açıklamalarını incelemeleri gerektiğini söyledi.

SEC, “Yatırımcının korunması ve bu fonların devam eden uyumluluğunun değerlendirilmesi personel için en önemli önceliktir” dedi.

Massachusetts Institute of Technology‘de dijital varlıklar üzerine dersler veren Gary Gensler’in SEC başkanlığını devralmasından sadece haftalar sonra bu uyarı geldi. İlk yorumları, SEC’in bir Bitcoin borsası yatırım fonunu hızla onaylayacağına dair spekülasyonlara soğuk su attı. Geçen hafta milletvekillerine, kripto para piyasasının “daha fazla yatırımcı korumasından yararlanabileceğini” söyledi.

Salı günü SEC, “Bitcoin vadeli işlem piyasasına yatırım yapan fonların deneyimi ışığında, Bitcoin vadeli işlem piyasasının ETF’leri barındırıp barındırmayacağını değerlendireceğini” söyledi. Ajans, ayrıca personelin şunları yapacağını söyledi:

  • Türevlerdeki yatırım fonu yatırımlarını “uygun şekilde” destekleyip desteklemediğine karar vermek için Bitcoin vadeli işlemler piyasasını inceleyecekler
  • Fonların türevlerini kripto para biriminde tasfiye etme yeteneklerine bakacaklar
  • Fonların, holdinglerin değerlemelerini gözden geçirecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir