Kripto RehberNedir?

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir?

Merkeziyetsiz Finans (ya da kısaca DeFi), blockchain zincirleri üzerine inşa edilmiş bir finansal uygulamalar sistemini temsil eder. Bu sistemlerde hiçbir merkezi otoriteye bağlılık söz konusu değildir. Ademi merkeziyetçilik hedefine ulaşmak için birden fazla teknoloji ve protokol kullanılır. Örneğin, merkezi olmayan bir sistem, açık kaynak teknolojileri, blok zinciri ve tescilli yazılımların bir karışımından oluşabilir. Alıcılar ve satıcılar veya borç verenler ve borç alanlar arasındaki sözleşme şartlarını otomatikleştiren akıllı sözleşmeler , bu finansal ürünleri mümkün kılar. Kullanılan teknoloji veya platform ne olursa olsun, DeFi sistemleri işlem yapan taraflar arasındaki aracıları kaldırmak için tasarlanmıştır.

DeFi Ne Amaçla Ortaya Çıktı?

Dünya üzerinde, özellikle Güney Amerika ve Afrika kıtasında merkezi finans yapılarına erişim oldukça zordur, bugün Avrupa’da yapılan basit bir itibari para transferin de bile günlerce hatta haftalarca beklendiği olur. İşte DeFi tam da bunun için, dünya üzerindeki insanların tamamının eşit şartlarda ve aynı hızda finansal işlemlerini halletmelerine olanak sağlar. Bu gücü blockchain teknolojisinden alan DeFi, günümüzde finans alanında devrim olarak nitelendiriliyor.

DeFi’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu alanların başında borç alma ve borç verme gelir. Bu sistem blockchain zincirleri üzerinde kriptografi ile şifrelendiğinden, insan elinden çıkma hiçbir duruma ve ihtiyaca gerek duymaz. Anında işlem sonlandırabilme, dijital varlıkları teminata alabilme başlıca avantajları arasında yer alır.

Ek olarak Dünyanın neresinde olursanız olun, anında, güvenli ve komisyonsuz işlem yapma olanağı tanır. Bu avantaj, özellikle Uluslararası para transferleri; global rezerv para birimi olan Dolar paritesinde yapılıyorsa, anlık düşüş ve yükselişler ana para kaynağını önemli ölçüde etkileyeceğinden, kullanılabilir.

Defi Platformları Nelerdir?

Son zamanlarda kripto para piyasasında oldukça gündemde olan Defi çözümü olarak ortaya çıkan Defi platformları şu şekilde;

  • Aave
  • UniSwap
  • Maker
  • Curve Finance
  • WBTC
  • Compound

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir