Kripto RehberNedir?

SEC Nedir? SEC’in Özellikleri Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonudur. SEC’in açılımı ise Securuties and Exchange Commission’dur. Peki detaylandırmamız gerekirse SEC Nedir? Hangi dosyalarla ilgilenir? Önemi nedir? İşte SEC ile ilgili bilmeniz gerekenler…

SEC nedir?

ABD’ye ait olan SEC, borsaları ve daha büyük menkul kıymetler endüstrisini denetleyen federal bir düzenleyici kurumdur. Yatırımcıları, yatırım piyasalarındaki kötü oyunculardan korumak, dolandırıcılığı önlemek, yasa dışı yatırım planlarını ortaya çıkarmak ve diğer menkul kıymet suçlarını araştırmak için çalışır.

SEC, şirketler ve yatırım danışmanları için ifşa gerekliliklerini ve mali başvuruları zorunlu kılar. Ve bu başvuruların çoğu için EDGAR sistemini halka açık bir veri deposu olarak tutar. Yatırımcı şikayetlerinden soruşturmalara ve beyaz yakalı suçları kovalamaya kadar, SEC, menkul kıymetleri her satın aldığınızda veya sattığınızda adil ve seviyeli bir oyun alanı için çalışmakla meşguldür.

SEC’in üç bölümden oluşan misyonu, yatırımcıları korumak için yola çıkıyor; adil, düzenli ve verimli piyasaları sürdürmek; ve sermaye oluşumunu kolaylaştırmak.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından atanan beş komisyon üyesi tarafından yönetilmektedir. SEC Komisyonu tarafsız olacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, aynı siyasi partiden üçten fazla komisyon üyesi olamaz. SEC, merkezi Washington DC’de olmak üzere ülke genelinde ofisler işletmektedir.

SEC Hangi Mali Dosyaları İzliyor?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bir dizi önemli dosyalamayı denetler. Örneğin, bir şirketin halka arzından önce, potansiyel yatırımcılara bilinçli bir yatırım kararı vermelerine yardımcı olmak amacıyla şirket hakkında bilgi vermek için bir kayıt beyanı hazırlaması gerekir.

SEC’in çeşitli bölümleri vardır. SEC’in ana bölümlerinden bazıları kurumsal finansman, yatırım yönetimi, uygulama ve ekonomik ve risk analizini içerir. Ve misyonunu desteklemek için bir dizi sekreter, sandalye ve ofis kullanır.

SEC Neden Önemlidir?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yatırımcılar için oldukça önemlidir. Hisse senedi veya diğer menkul kıymetleri alıp satmak isteyen herkesin bunu manipüle edilme korkusu olmadan yapabilmesini ve SEC’in suçlulara karşı harekete geçmesini sağlamak için çalışır.

Finansal piyasaların bütünlüğüne olan güvenimiz olmasaydı, muhtemelen yatırım yapma güvenimiz olmazdı. SEC olmadan, şirketler büyümek ve genişlemek için yatırımcılardan ihtiyaç duydukları fonları toplayamayabilirler. SEC olmadan ABD’de yatırımcı olmak zor olurdu.

Şüpheli menkul kıymet uygulamalarıyla karşılaşırsanız, SEC ile iletişime geçtiğinizden emin olun. Piyasada neler olduğunu bilmiyorlarsa sizi koruyamazlar.

Sonuç

Kısaca Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yatırımcıları korumaya yardımcı olur. Ve finansal piyasalarının adil işleyişini sağlamak için çalışan önemli bir federal kurumdur. Dolayısıyla SEC, finansal piyasalarda dürüst davranışı garanti edemese de, kuralları çiğneyen herkesi yakalamak ve yatırımcı güvenini yüksek tutmak için elinden geleni yapıyor.

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir