Kripto RehberNedir?

Osilatör Nedir? Teknik Analizlerde Nasıl Çalışır?

Bu makalemizde değişken piyasaların en sevdiği araçlardan biri olan osilatörlerden bahsettik. Peki osilatör nedir? Osilatörler nasıl çalışır ve mekaniği nasıldır? Ve eğer teknik analiz yapıyorsanız bu makalemizi kesinlikle okumalısınız! İşte osilatörlere dair bilmeniz gerekenler…

Osilatör Nedir?

Bir osilatör, iki uç değer arasında yüksek ve düşük bantlar oluşturan ve ardından bu sınırlar içinde dalgalanan bir trend göstergesi oluşturan teknik bir analiz aracıdır. Yatırımcılar, kısa vadeli aşırı alım veya aşırı satım koşullarını keşfetmek için trend göstergesini kullanırlar. Osilatörün değeri üst uç değere yaklaştığında, teknik analistler bu bilgiyi varlığın aşırı satın alındığı anlamını çıkartır. Ve alt uç noktaya yaklaştıkça ise teknisyenler varlığın aşırı satıldığını düşünürler.

Özetle Osilatör Nedir?

  • Osilatörler, teknik analizde kullanılan, dalgalanmaları bazı üst ve alt bantlarla sınırlanan momentum göstergeleridir.
  • Osilatör değerleri bu bantlara yaklaştığında, traderlara aşırı alım veya aşırı satım sinyalleri verir.
  • Osilatörler, trend kırılmalarını veya tersine dönmeleri işaret etmek için genellikle hareketli ortalama (MA) göstergeleriyle birleştirilirler.

Osilatörler Nasıl Çalışır?

Yatırım kararları vermek için osilatörler genellikle diğer teknik analiz göstergeleriyle birlikte kullanılır. Analistler, örneğin bir hisse senedi yatay olarak işlem gördüğünde, bir şirketin hisse senedi fiyatında net bir eğilim bulamadıklarında osilatörleri kullanmayı avantajlı bulurlar. En yaygın osilatörler stokastik osilatör, göreceli güç (RSI), değişim oranı (RoC) ve para akışıdır (MFI). Yatırımcılara göre teknik analizde, tahminde bulunmak için osilatörler en önemli teknik araçlardan biridir. Ancak analistlerin alım satımlarını geliştirmede yardımcı olduklarını düşündükleri grafik okuma becerileri ve teknik göstergeler gibi başka teknik araçlar da vardır.

Bir yatırımcı bir osilatör kullanıyorsa, önce iki değer seçer; daha sonra, göstergeyi ikisi arasına yerleştiren osilatör salınımı yaparak bir trend göstergesi oluşturur. Yatırımcılar daha sonra söz konusu varlık için mevcut piyasa koşullarını okumak için trend göstergesini kullanırlar. Yatırımcı, osilatörün daha yüksek değere doğru hareket ettiğini gördüğünde, varlığı aşırı alım olarak okur. Tersi senaryoda, osilatör daha düşük değere yöneldiğinde, yatırımcılar varlığın aşırı satıldığını düşünürler.

Bir Osilatörün Mekaniği

Teknik analizde, bir yatırımcı, osilatörleri 0 ila 100 arasında bir yüzde ölçeğinde ölçer. Burada kapanış fiyatı, belirli bir çubuk grafikte belirli sayıda çubuk için toplam fiyat aralığına göredir. Bunu başarmak için, birden fazla hareketli ortalamayı manipüle etmek ve yumuşatmak için çeşitli teknikler kullanılır. Piyasa belirli bir aralıkta işlem gördüğünde, osilatör fiyat dalgalanmalarını takip eder. Ve belirtilen toplam fiyat aralığının %70 ila 80’ini aştığında aşırı alım durumunu gösterir. Ve bu bir satış fırsatı anlamına gelir. Osilatör %30 ila %20’nin altına düştüğünde aşırı satım durumu oluşur. Bu da bir satın alma fırsatı anlamına gelir.

Altta yatan menkul kıymetin fiyatı, belirlenen aralıkta kaldığı sürece sinyaller geçerli kalır. Ancak, bir fiyat kırılması meydana geldiğinde, sinyaller yanıltıcı olabilir. Analistler, fiyat kırılmasını, mevcut yatay piyasanın bağlı olduğu aralığın sıfırlanması veya yeni bir trendin başlangıcı olarak değerlendirir. Fiyat kırılması sırasında, osilatör uzun bir süre aşırı alım veya aşırı satım aralığında kalma ihtimali de vardır.

Teknik analistler, osilatörlerin yan piyasalar için daha uygun olduğunu düşünürler. Ve piyasayı bir trend veya menzile bağlı olarak tanımlayan teknik bir gösterge ile birlikte kullanıldığında daha etkili olduklarını düşünürler. Örneğin, bir piyasanın trendde olup olmadığını belirlemek için hareketli bir ortalama çaprazlama göstergesi kullanabilirler. Analistler, piyasanın trendde olmadığını belirledikten sonra, bir osilatörün sinyalleri çok daha kullanışlı ve etkili hale gelir.

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için sizler için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan veTwitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir