Kripto Borsası Haberleri

TCMB Kripto Para Raporunu Paylaştı!

Dünyada büyük etki yaratan kripto varlıklar Türkiye gündeminin de büyük bir kısmını kaplıyor. Bununla birlikte bazı dolandırıcılık ve suistimal olayları vatandaşlara büyük kayıplar yaşattı. Kripto para konusunda mağduriyet yaşayan vatandaşlar için TCMB kripto para ‘lar hakkında rapor hazırladı. Raporu özetlersek Merkez Bankası “asli değeri yok ve değeri çok oynak” vurgusunu yaptı.

Dünya merkez bankalarının araştırmalar yaptığı kripto varlıklara ilişkin Türkiye’de de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışmalar yürütüldüğü, bunun sonucunda ilerleyen süreçlerde yasal düzenlemelerin ortaya çıkacağı bildirildi.

Merkez Bankası tarafından hazırlanan raporda, dijital para kavramlarının açıklamalarıyla birlikte kripto varlıklar (Bitcoin, Ehereum vb.) ve bunlar aracılığıyla gerçekleştirilen finansal işlemlerin kurallara göre yürütülüp eksiksiz olarak kayıt altına alınmasını sağlayan dağıtık defter teknolojisi veya onun özelleşmiş bir türü olan blokzinciri teknolojisine ilişkin bilgiler veriliyor.    

TCMB Kripto Para Hakkında Neler Söyledi?

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na sunulan Mayıs 2021 tarihli Merkez Bankası raporunda; kripto para birimleri hakkında şu açıklamaları yaptı;

“Dijital ortamda üretilen ve kullanılan, bilgisayar ağları üzerinde doğrudan eşler arasında işlem gören, değeri genellikle küresel olarak kullanıcıları tarafından arz ve talep dengesi ile belirlenen, merkezi bir otorite yerine kriptografik tekniklerle yönetilen dijital varlıklar”

Kripto paraların geçmişi, çıkış noktası ve özellikle Bitcoin (BTC) konularını içeren raporda ek olarak “kripto paraların bir asli değeri yoktur ve çok oynaktır” ifadeleri yer buldu.

Kripto varlıkların değerinin değişken olması nedeniyle bir ödeme aracı olarak kullanılamayacağına dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Ayrıca, günümüzdeki haliyle, işlemlerden yüksek ücret alınması ve işlemlerde performans kaynaklı gecikmeler yaşanması gibi nedenlerle daha çok bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.”

Raporda, gerekli düzenlemeler için çalışmaların sürdüğü, bu konuların yakından takip edildiği ve çalışmalarla Merkez Bankasının uluslararası çalışmalara katkı sağladığı bilgilerine yer verildi:

“Merkez Bankamız da görev ve sorumluluk alanı kapsamında dağıtık defter teknolojisi de dâhil olmak üzere finansal teknolojiler konusundaki gelişmeleri yakından takip etmekte ve uluslararası çalışmalara katkı sağlamaktadır. Kripto varlık alım satım platformları da dahil olmak üzere kripto varlıklara ilişkin hizmetler ve işlemler ile genel hususlara ilişkin düzenlemelerin değerlendirilmesi çalışmalarına T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda ilgili kurumların katılımıyla devam edilmektedir. Kripto varlıklara ilişkin genel düzenleme bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacaktır.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan ve Twitter‘dan takip edip soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir