Bitcoin Haberleri

Tesla, Bitcoin ‘le Ödeme Yöntemini Durdurdu!

CEO Elon Musk’ın Çarşamba günü attığı tweette açıklamaya göre Tesla, fosil yakıt tüketiminin artacağı endişesiyle arabaları için ödeme olarak Bitcoin kabul etmeyi bıraktı . Tesla, Mart ayının sonlarında bitcoin kabul etmeye yeni başlamıştı .

Musk ayrıca Tesla’nın bu yılın başlarında aldığı 1.5 milyar dolarlık bitcoin zulasını artık satmayacağını söyledi . Tesla, bu bitcoin’in bir kısmını 2021’in ilk çeyreğinde sattı. Ve bu da şirketin üç aylık kar rakamlarını dengelemeye yardımcı oldu .

Tesla, açıklamaya göre, bitcoin madenciliği süreci “daha sürdürülebilir enerjiye geçtikten” sonra Bitcoin’i kabul etmeye devam edeceğini (ve daha fazlasını satmayı düşüneceğini) söyledi. Şirket, ayrıca Bitcoin’in enerjisinin % 1’inden azını kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyor. Bu yazı itibariyle Tesla’nın web sitesi , işlemler için Bitcoin’i yine de kabul edeceğini belirtiyor .

Musk’ın açıklamasında, “Kripto para birimi pek çok düzeyde iyi bir fikir ve gelecek vaat eden bir geleceğe sahip olduğuna inanıyoruz. Ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz” ifadesini kullanıyor.

Bir tahmine göre, Bitcoin yıllık olarak Hollanda kadar elektrik tüketiyor . Tüm bu enerji, büyük bir karbon ayak iziyle birlikte geliyor. Bu, Tesla’nın “dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırma” misyonuyla çelişiyor.

Musk, Tesla’nın yatırım yapmadığı başka bir kripto para birimi olan Dogecoin’i de hipnotize etti. Musk, Bitcoin’i yermek için en sevdiği para birimi olan şaka para Dogecoin’i twitterında paylaştı. Kripto para biriminin değeri, Musk’ın Saturday Night Live’da  “acele”olarak adlandırmasının ardından düştü . Coindesk’e göre Bitcoin’in değeri, bugünkü Musk tweet’inden sonra yaklaşık % 4 düşüşle 52.593,46 dolara düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir