Kripto RehberNasıl Yapılır?Nedir?

Super Trend Nedir, Nasıl Kullanılır?

Adından da anlaşılacağı gibi, ‘Supertrend’ tıpkı hareketli ortalamalar ve MACD (hareketli ortalama yakınsama sapması) gibi trend izleyen bir göstergedir.

Fiyatlara göre işaretlenmiştir ve yerleşim noktaları yeşil ve kırmızı çizgiler veya oklarla mevcut eğilimi gösterir.

Göstergenin kullanımı kolaydır ve devam eden bir trend hakkında doğru bir okuma sağlar. Periyot ve çarpan olmak üzere iki parametre ile oluşturulmuştur. Bir süper trend indikatörü oluştururken kullanılan varsayılan değerler, sizin vadenizle alakalıdır. Gün içi trade için 15 dakikalık zaman aralığı uygunken, haftalık trade için aylık zaman aralığı daha uygundur.

“Ortalama gerçek aralık (ATR), gösterge değerini hesaplamak için ATR’yi kullandığından ‘Süper eğilim’de önemli bir rol oynar. Angel Broking’de Teknik Analist olan Sameet Chavan, ETMarkets.com’a yaptığı açıklamada, ATR göstergesi fiyat oynaklığının derecesine işaret ediyor. ATR ne kadar yüksekse fiyat o kadar volatil demektir.

Bir ‘Supertrend’ göstergesi hisse senetleri, vadeli işlemler veya forex üzerinde ve ayrıca günlük, haftalık ve saatlik grafiklerde de kullanılabilir, ancak genellikle yana doğru hareket eden bir piyasada başarısız olur.

Diğer herhangi bir gösterge gibi, ‘Supertrend’, MACD, Parabolic SAR, RSI , vb. Gibi diğer göstergelerle birlikte kullanıldığında en iyi sonucu verir.

Süper Trend Göstergesi Nasıl Kullanılır?

Bu Süper Trendi kullanmak için şu adımları izlemeniz gerekir:

  1. İşlem yapmak istediğiniz belirli bir hisse senedinin grafiğini açın.
  2. Gün içi ticaret için 15 dakikalık zaman aralığına sabitleyin. Bunun için herhangi bir iyi grafik yazılımını kullanabilirsiniz. (Tradingview)
  3. Göstergeniz olarak süper trendi ekleyin. (fx bölümünden)
  4. Sinyaller lehinize olduğunda izlemeye başlayın.
  5. Hisse senedi alım satım sinyalleri için okları da takip edebilirsiniz.

Supertrend’i kullanarak, hisse senetlerini teknik olarak da analiz edebilirsiniz. Trendin onaylanması long ya da short poz için sinyaller verir.

Eğer daytrade yapmıyorsanız grafik zaman aralığını değiştirmeyi unutmayın. Supertrend indikatörü her zaman çok iyi çalışmayabilir, bu gibi durumlarla karşılaşmamak için diğer indikatörlerle trend ve yön teyit edilmelidir. Her şey olumlu göründüğünde her ihtimale karşı stoploss belirlemeyi unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir