Kripto RehberNedir?

Kripto Paralar Nasıl Saklanır? Hangi Cüzdan Türü Daha Güvenlidir?

Kripto para birimine sahip olduğunuzda, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri onu nasıl saklayacağınızdır. Kripto paralar, bir banka hesabındaki para veya bir komisyoncu aracılığıyla yapılan yatırımlar ile aynı türde korumaya sahip değildir. Kripto para sahibi olarak, kripto paranızı depolamak sizin sorumluluğunuzdadır. Peki kripto paralar nasıl saklanır, hangi cüzdan türü daha güvenlidir, soğuk ve sıcak cüzdan nedir? Tüm detaylar bu yazımızda.

Kripto paranıza erişiminizi kaybederseniz, büyük olasılıkla tekrardan ulaşamazsınız. Bu, Bitcoin‘in piyasaya ilk sürülmesinden bu yana meydana gelen çok yaygın bir sorundur. Şimdiye kadar 3,7 milyon Bitcoin’in sonsuza kadar kaybolduğu tahmin ediliyor.

Donanım cihazları, uygulamalar ve hatta basit bir kağıt parçası dahil olmak üzere kripto paranızı depolamak için birkaç farklı seçeneğiniz var. Her bir depolama yöntemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olduktan sonra, kripto paranızı güvende tutacak cüzdanı (veya cüzdanları) seçebilirsiniz. Şimdi gelin kripto paralar nasıl saklanır ve hangi cüzdan türü daha güvenlidir, özellikleri nelerdir inceleyelim.

FaktörlerVesayet CüzdanıSoğuk CüzdanSıcak CüzdanFiziksel (Kağıt) Cüzdan
Nasıl çalışırKripto borsası gibi başka bir taraf, kripto paranızı saklar.Kriptoyu çevrimdışı depolayan donanım.Çevrimiçi kripto depolayan uygulama.Özel kripto anahtarlarının fiziksel olarak depolanması.
FaydalarıEn basit seçenek ve en uygun.En yüksek güvenlik seviyesi.Rahatlık ve kullanım kolaylığı.Kriptoyu çevrimdışı saklamanın ücretsiz yolu.
DezavantajlarıKriptoyu başka bir tarafın elinde bırakmanın güvenlik riski.Cihaz maliyeti ve rahatsızlık.Kriptoyu çevrimiçi depolamanın güvenlik riski.Rahatsızlık ve cüzdan kaybetme riski.
Ortalama tutarÜcretsiz.50 ila 150 dolar.Ücretsiz.Ücretsiz.

Bir saklama cüzdanında kripto para birimini saklamak

Bir saklama cüzdanı, kripto depolama için varsayılan seçenek olarak düşünülebilir. Üçüncü bir taraf, soğuk (çevrimdışı) depolama, sıcak (çevrimiçi) depolama veya ikisinin bir kombinasyonu yoluyla kriptonuzu sizin için tutar.

Kripto para borsalarından, uygulamalardan veya borsa komisyoncularından para satın aldığınızda, genellikle kontrol ettikleri bir emanet cüzdanına koyarlar. Kendiniz saklamak isterseniz kendi sıcak veya soğuk cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

Ancak, her kripto platformu buna izin vermez. Bazı borsa komisyoncuları ve uygulamaları, yalnızca kripto alıp satmanıza izin verir, ancak herhangi bir yere aktarmanıza izin vermez. Bu durumda, tek seçenek emanet cüzdanlarını kullanmaktır.

Birçok yatırımcı saklama cüzdanlarını sorunsuz kullanır ve bu tür cüzdanların avantajları vardır:

 • Kullanıcı tarafında en az miktarda çalışma gerektirir.
 • Kriptolarınız hesabınızda saklandığından, takas etmek isterseniz erişimi kolaydır.
 • Bir kripto cüzdanını kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yok. Hesabınıza erişebildiğiniz sürece kriptonuza erişebilirsiniz.

Öte yandan, üçüncü bir taraf kriptonuzu kontrol eder. Güvenlik önlemlerine ve sizi hesabınızdan alıkoymayacağına güvenmiş olursunuz.

Saklama cüzdanları, kendi cüzdanınızı kullanmak kadar güvenli olmasa da kripto para birimine yatırım yapmak için çok daha uygun bir seçenektir. Bir emanet cüzdanına bağlı kalmaya karar verirseniz, seçtiğiniz platformun yüksek güvenlik standartlarına sahip olduğundan emin olun.

Kripto para birimini soğuk bir cüzdanda saklamak

Soğuk cüzdan, çevrimdışı bir kripto cüzdanıdır. Kendi ücretsiz kağıt cüzdanınızı yapmak da dahil olmak üzere farklı soğuk kripto depolama yöntemleri vardır. Ancak en yaygın soğuk cüzdan türü bir donanım cüzdanıdır.

Donanım cüzdanları, bilgisayarınıza bağlanan ve kripto para birimini depolayan küçük cihazlardır. Kripto para gönderirken ve alırken internete bağlanırlar, ancak bunun dışında paranızı çevrimdışı tutarlar.

Soğuk donanım cüzdanları şu şekilde çalışır:

 • Her donanım cüzdanının saklayabileceği belirli kripto para birimi türleri vardır. Bazıları 1.000’den fazla depolayabilirken, diğerleri Bitcoin ve diğerleri gibi çok daha küçük bir sayı depolayabilir.
 • Donanım cüzdanınızı bilgisayarınıza bağladığınızda, cüzdana kripto almak için bir adres oluşturabilirsiniz.
 • Cüzdandan başka bir kripto adresine kripto gönderebilirsiniz.
 • Her donanım cüzdanında bir kurtarma ifadesi vardır (kurtarma çekirdeği olarak da bilinir). Bu ifade, cihazın kendisini kaybederseniz kriptonuzu kurtarmanıza olanak tanır. Bunu güvende tutmak önemlidir çünkü ona sahip olan herkes kriptonuzu alabilir.

Çevrimdışı kripto depolama, güvenlik açısından en iyi seçenek olarak kabul edilir ve birçok platform bunu kendi kriptolarının çoğunu korumak için kullanır. Kriptonuz çevrimdışıyken, bilgisayar korsanları tarafından çalınamaz. Büyük miktarda kripto para birimi için soğuk cüzdan iyi bir yatırımdır. 50$ ile 150$ arasında çok sayıda gözden geçirilmiş donanım cüzdanı mevcuttur.

Soğuk cüzdanların en büyük dezavantajı kolaylık faktörüdür. Kriptoyu taşımak için soğuk cüzdanınızı bağlamanız gerektiğinden, süreç, her şeyi çevrimiçi tuttuğunuz zamana göre daha yavaştır.

Sıcak bir cüzdanda kripto para birimini saklamak

Sıcak cüzdan, kripto para birimlerini çevrimiçi olarak depolayan bir uygulamadır. Sıcak cüzdanlar genellikle masaüstü ve mobil uygulamalar olarak bulunur ve ayrıca web tabanlı sıcak cüzdanlar da vardır.

Sıcak kripto cüzdanların dikkate değer birkaç iyi noktası vardır:

 • Size kriptonuz üzerinde kontrol sağlarlar.
 • Neredeyse her zaman ücretsizdirler.
 • Kullanımı kolaydır. Bu cüzdan türü ile çok hızlı bir şekilde kripto gönderip alabilirsiniz.

Donanım cüzdanları gibi, sıcak cüzdanlar da bir kurtarma ifadesi ile birlikte gelir. Sıcak cüzdana erişiminizi kaybederseniz, kriptonuzu geri almak için bu ifadeyi kullanabilirsiniz.

Sıcak cüzdanlarla ilgili var olan büyük bir sorun vardır. Kriptoları çevrimiçi olarak sakladıkları için saldırıya uğrama riski taşırlar. Bunun olasılığı düşük olsa da ve birçok insan sorunsuz sıcak cüzdan kullanıyor olsa da, muhtemelen önemli kripto fonlarıyla almak isteyeceğiniz bir risk değildir.

Kripto para birimini fiziksel bir cüzdanda saklamak

Kağıt cüzdan olarak da bilinen fiziksel kripto cüzdan, başka bir soğuk depolama türüdür. Kağıt cüzdan, genellikle hem bir karakter dizisi hem de taranabilir QR kodları olarak genel ve özel anahtarların bir çıktısıdır.

Bu anahtarlar, kripto para birimi işlemlerini nasıl yaptığınızdır. Genel anahtarları kullanarak bir kağıt cüzdan ile kripto alırsınız. Cüzdandan kripto göndermek için genel ve özel anahtarları taramanız gerekir.

Kağıt cüzdanlar, kripto paranızı çevrimdışı tutarak daha fazla güvenlik sağladıkları için donanım cüzdanlarıyla aynı avantaja sahiptir. Ayrıca kendinizinkini yapmak neredeyse ücretsizdir, bu nedenle mümkün olan en düşük maliyetle maksimum güvenlik istiyorsanız idealdirler.

Dezavantajı, kağıt cüzdanların en az kullanıcı dostu kripto para birimi deposu olmasıdır. Herkes çevrimiçi adımları takip edebilir ve kendi kağıt cüzdanını yapabilirken, donanım cüzdanlarının öğrenme eğrisi çok daha azdır.

Kripto paralar nasıl saklanır? Kripto cüzdanları nelerdir?

Kripto para birimlerini depolamak için en iyi uygulamalar

Yatırım yaptığınız kripto paralarınızı güvenle saklamanız güvenliğiniz için şarttır. Kripto paralar nasıl saklanır, hangi cüzdan türü daha güvenlidir, soğuk ve sıcak cüzdan nedir yanıtlarını verdikten sonra kripto paranızı saklarken nelere dikkat etmelisiniz yazısı sizin için hazırlandı.

Kripto para biriminizi güvenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • En güvenli seçenek bu olduğundan, kripto paranızın çoğunu soğuk bir cüzdanda saklayın.
 • Alım satım için hazır olmasını istediğiniz daha küçük miktarlarda kripto için sıcak bir cüzdan kullanın.
 • Kripto cüzdanlarınız için kurtarma ifadelerini fiziksel olarak kaydedin. Bunları bir yere yazabilirsiniz ve ayrıca kripto kurtarma ifadelerini kaydetmek için tasarlanmış çelik araçlar da vardır.
 • Kurtarma ifadelerini yalnızca sizin erişebileceğiniz güvenli bir konuma kaydedin.
 • Kripto cüzdanınızın kurtarma ifadesini veya özel anahtarlarını asla kimseyle paylaşmayın ve bunları bilgisayarınıza kaydetmeyin.

Kripto para birimini nasıl güvenli bir şekilde saklayacağınızı özetlemek için bir veya daha fazla kripto cüzdanı seçerek başlayın. Kripto para varlıklarınızın çoğu için bir donanım cüzdanı almanızı ve kolay erişim için kripto para birimi için sıcak bir cüzdan indirmenizi öneririz. Kriptolarınızı cüzdanlarınıza gönderin, kurtarma ifadelerinizi kaydedin ve – en önemlisi – bu ifadeleri güvenli bir yerde saklayın.

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir