Kripto RehberNedir?

Mainnet Nedir? Kripto Paraların Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Kripto para birimi değerlerini tahmin etmek şimdiye kadar zor olsa da, bir projenin başarısını belirlemenin birkaç temel bileşeni vardır. En büyük etkenlerden biri teknoloji. Yatırımcılar bir projenin teknik detaylarını bilmek zorunda olmasa da, bu alanda bir miktar ilerleme göstermek yine de önemlidir. Test ağları, blok zinciri projeleri için bir tür çalışma prototipi gösterebilir. Bununla birlikte, Türkçe anlamı ana ağ olan mainnet, bir kripto para biriminin gerçek dünyadaki uygulamasını değerlendirmenin daha da önemli bir yönüdür. Bu makalemizde; Mainnet nedir? Mainnet olmayan projeye yatırım yapmalı mısınız? Kripto para para birimlerinin fiyatını nasıl etkiler? Ve mainnet’e dair tüm bilmeniz gerekenler…

Kripto Para Biriminde Mainnet Nedir?

Kripto Para Biriminde Mainnet Nedir? Mainnet, dijital para birimini göndericiden alıcıya aktarma işlevini yerine getiren bir blok zinciridir. Mainnet, basitçe ana ağdır. Bu sayede gerçek işlemler dağıtılmış bir defterde gerçekleşiyor. Buna karşılık, bir test ağı, merkezi olmayan uygulamaların ve EDCC’lerin test edilip geliştirildiği bir test ağıdır.

Bir İlk Kripto Para Teklifine yatırım yapmadan önce, bir yatırımcının bir blok zinciri projesinin bir ana ağa sahip olduğundan emin olması hayati önem taşır Bir ana ağ veya test ağının işareti, bir projenin ne kadar ciddi olduğunu gösterir. Çünkü bu iki özellik bir kripto para biriminin fiyatını bir şekilde etkiler.

Kripto para birimlerindeki ana ağ, dijital para birimlerinin gönderilmesini ve alınmasını mümkün kılan blok zinciri projelerindeki nihai üründür. Mainnetler, proje ekipleri güncelleme veya revizyona ihtiyaç olduğuna karar verdiğinde zaman zaman değişikliklere uğrar. Dahası, kripto tabanlı mainnet lansmanlarının bir cüzdan sistemi içermesi gerekecek.

Mainnet Olmayan Bir Projeye Yatırım Yapmalı mıyım?

Tüm projelerin ICO sırasında yayınlanan bir ana ağa sahip olması ideal olsa da, bu nadiren olur. Aslında birçok projenin ICO döneminde hazırlanmış bir test ağı bile yok. Kaynak yaratma açısından, tonlarca blok zinciri projesi, potansiyel kullanım durumları, teknik kavramlar ve projenin arkasındaki ekip ve ortaklıklar gibi diğer faktörlere dayalı olarak yeterli sermayeyi toplayabildi. Çoğu zaman ekipler, projelerinin test ağı ve ana ağ sürümlerini oluşturmak için ICO’larından çok miktarda fon kullanır.

Peki bir ana ağ, belirli bir kripto para biriminin yatırımcısına/kullanıcısına nasıl yardımcı olur? Bir yatırımcının bakış açısından, ana ağ, bir projenin teknik ilerleme kaydettiğini kanıtlar. Ana ağ lansmanından önce bir projeye yatırım yapmak istemeseniz bile, bir ana ağın kripto para biriminin değeri üzerinde nasıl olumlu (hatta potansiyel olarak olumsuz) bir etkisi olabileceğini anlamak önemlidir. Başarılı bir lansman bazen değerde önemli artışlara yol açabileceğinden, birçok yatırımcı bir ana ağdan önce kripto para birimleri satın almayı tercih eder.

Kripto Para Birimlerindeki Mainnet Fiyatları Nasıl Etkiler?

Mainnet Nedir” yazımızla Mainnet’i tanımladıktan sonra kripto para birimlerini nasıl etkileyeceğini tartışalım.

Bir kripto para birimi projesinin yükselen fiyatlar açısından geniş bir başarı elde etmesi gerekiyorsa, ana ağ işlevinin sürekli yükseltilmesi ve revize edilmesi şarttır. Bitcoin, kısmen Mainnet yükseltmeleri nedeniyle sektörde büyük başarı elde eden bir projedir.

Mainnet yükseltmesi, başlangıçta 10.600 $ ‘dan düştükten sonra, kripto para biriminin fiyatını takip eden haftalarda 7000 $ işaretinin altından 9.500 $’ a kadar yükseltmeye yardımcı oldu.

Mart ayında, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, blok zincirine ikinci bir katman ekleyen kripto para birimi özelliğinde bir ana ağ olan Lightning Network‘ü başlattı. Off-chain çözümü, BTC’yi daha ölçeklenebilir hale getirmeyi amaçlayan önemli bir güncellemeydi ve böylece blok zincirinin saniyede daha fazla işlem yapmasına izin verdi. Dahası, kripto tabanlı ana ağ lansmanlarının ticaret sürecine yardımcı olmak için bir cüzdan sistemi içermesi gerekiyor.

Kripto Para Birimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Mainnet’ler

EOS Mainnet Lansmanı

Gerçekte, EOS, Ethereum‘un hızlı, ölçeklenebilir ve verimli bir versiyonu olarak görülen ve en çok beklenen blok zinciri projelerinden biriydi. EOS, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesi için bir blok zinciri platformudur. Dahası, temel yazılımı hesaplar, kimlik doğrulama, bulut depolamanın yanı sıra veritabanları ve sunucu barındırma sağladığı için Ethereum katili de denir. Platform ayrıca saniyede milyonlarca işlemi işleyebilme özelliğine sahiptir.

Nuls Mainnet

Nuls, uzun süredir uyuyan dev olarak adlandırılan bir blok zinciri projesidir. Proje, sürtünmesiz bir deneyim yaratmayı hedefliyor. Dahası, müşteriler ve işletmeler birden fazla blok zinciri aracılığıyla etkileşime girebilecekler. Ayrıca programlama dilleri ve akıllı sözleşmelerle etkileşime girebilirler. Projenin kripto para birimindeki ana ağı 2018’in Nisan ayında test edilmeye başlandı.

VeChain Mainnet

VeChain projesi, Nesnelerin İnterneti ve blok zinciri arasında sorunsuz entegrasyon sağlamayı amaçlamaktadır. Şeffaf bilgi akışı için güvenilmez ve dağıtılmış bir ekosistem oluşturma yarışında. VeChain Mainnet’in 1 Mayıs 2018’de bir test ağının ardından 30 Haziran 2018’de piyasaya sürüldü.

Ontology Mainnet

Ontology, blok zincirlerini işletmeler ve tüketiciler için erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan iddialı bir blok zinciri projesidir. Ağ şu anda müşterilerin ve işletmelerin Sharding, oracles gibi zorluklarla karşılaşmadan, verilerle etkileşime gireceği doğrulanabilir bir sistem inşa ediyor.

Ethereum Mainnet

Ethereum Mainnet, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmasına yardımcı bir platform sunuyor. Böylece, geliştiriciler platformu kullanarak farklı türde dApp’ler oluşturabiliyorlar. Gerçekte, blok zincirinin benimsenmesini hızlandıracaktır. Şu anda, Ethereum’a dayalı birçok merkezi olmayan uygulama var ve piyasadaki üstün mainnetlerden biri.

Sonuç

Kripto para birimindeki mainnet, ortaya çıkan herhangi bir blok zinciri projesinin başarısını ölçmenin güvenilir ve etkili bir yolunu sunar. Bu tür özellikler, bir blok zinciri projesinin uygulandığının ve geliştirici ekibinin onu verimli ve daha iyi hale getirmek için çalıştığının kanıtı olarak işlev görür. Mainnet ayrıca hem kısa hem de uzun vadede kripto para birimlerinin fiyatlarını etkiler.

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmak için sizler için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir