Kripto RehberNedir?

Tron (TRX) Nedir? Nasıl Çalışır?

2017 yılında Justin Sun tarafından kurulan Tron (TRX) nedir? Özetle Tron (TRX), akıllı sözleşme işlevine, konsensüs algoritması olarak hisse kanıtı ilkelerine ve Tronix (TRX) olarak bilinen sisteme özgü bir kripto para birimine sahip, merkezi olmayan, açık kaynaklı blok zinciri tabanlı bir işletim sistemidir. Peki detaylı incelersek Tron (TRX) Nedir? Tron (TRX) Nasıl Çalışır? Tron’u (TRX) Nereden Satın Alabilirsiniz? Tüm soruların cevapları bu makalede.

Tron (TRX) Nedir?

Tron, Tronix veya TRX adı verilen kendi kripto para birimine sahip blok zinciri tabanlı, merkezi olmayan bir dijital platformdur. 2017 yılında Singapur’da kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tron Foundation tarafından kurulan Tron, dijital içeriğin uygun maliyetli paylaşımı için küresel bir eğlence sistemine ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Başlangıçta Ethereum tabanlı bir ERC-20 tokeni olan Tron (TRX), 2018 yılında protokolünü kendi blok zincirine çevirdi.

Şu an CEO’su olan Justin Sun tarafından kurulan Tron’un Singapur ve San Francisco’da ofisleri var. 1990 doğumlu Sun, aynı zamanda dosya paylaşım programı BitTorrent’in de CEO’sudur.

Tron, aracıyı ortadan kaldırmak ve içerik oluşturucuların çalışmalarını doğrudan tüketicilere satmasına izin vermek için blok zinciri ve eşler arası (P2P) ağ teknolojisinin özelliklerini kullanır. Yazılım geliştiriciler, Tron platformunda barındırılan uygulamalar oluşturmak için Solidity programlama dilini kullanır.

Ağda kullanılan para birimi Tronix veya TRX‘dir. Ağ kullanıcıları, içerik oluşturuculara uygulamalarına erişmeleri için doğrudan ödeme yapmak için TRX’i kullanır. İçerik oluşturucular Tron’a işlem ücreti ödemezler. (TRX işlemleri de platformda ücretsizdir.)

Tron, Amazon ve Netflix gibi web tabanlı devler de dahil olmak üzere medya endüstrisine doğrudan bir meydan okuma olarak yaratıldı. Sloganı “Web’i Merkezsizleştirmek” ve amacı, kurumsal aracıları medya tüketme sürecinden çıkarmaktır.

Kullanıcılar kripto varlıklarını bir masaüstü, mobil veya donanım cüzdanında saklayabilirler.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Tron, öncelikle eğlence uygulamalarına ev sahipliği yapan blok zinciri tabanlı bir dijital platformdur.
  • Tronix veya TRX adı verilen kendi kurum içi kripto para birimine sahiptir.
  • TRX, piyasa değerinde kripto para birimleri arasında 14. sırada yer alıyor.

Tron (TRX) Nasıl Çalışır?

Başlangıçta Ethereum‘a dayalı bir token olarak oluşturulan Tron, nihayet 2018’de kendi ağına geçti. 

Genel Mimari 

Ethereum (ETH) gibi, Tron da hesap tabanlı bir model kullanır; bu, protokol sorunlarının hem TRX hem de TRX token bakiyelerine erişimi kontrol edebileceği kriptografik anahtarlar anlamına gelir.

Tron blok zinciri daha sonra bu verilerin değişimini üç katman üzerinden yönlendirdi: 

Çekirdek Katmanı – Java veya Solidity (Ethereum için tasarlanmış bir dil) ile yazılmış talimatları hesaplar ve bunları mantığı yürüten Tron Sanal Makinesine gönderir.

Uygulama Katmanı – Geliştiriciler tarafından, TRX kripto para birimi tarafından desteklenen ve yazılımla uyumlu cüzdanlar ve uygulamalar oluşturmak için kullanılır.

Depolama Katmanı – Blok zinciri verilerini (blok zincirinin geçmişinin kaydı) ve durum verilerini (akıllı sözleşmelerin durumunu koruyan) bölümlere ayırmak için tasarlanmıştır. 

Temsil Edilen Hisse Kanıtı

Tron, defteri üzerinde fikir birliğine varmak için, işlemleri doğrulamak ve sistem geçmişini korumak için 27 “süper temsilcinin” dönüşümlü olarak görevlendirildiği bir sistem kullanıyor. 

Süper temsilciler her altı saatte bir seçilir ve seçilirlerse protokol tarafından oluşturulan yeni TRX toplama yeteneği kazanırlar. 

Her 3 saniyede bir blok zincirine bloklar eklenir ve geçerli bir blok oluşturanlara çabaları için 32 TRX verilir. Yılda toplam 336.384.000 TRX verilir.

Süper temsilcilere ek olarak, kullanıcılar Tron blok zincirinde üç tür düğümü çalıştırabilir – tanık düğümleri, tam düğümler ve Solidity düğümleri. Tanık düğümler bloklar önerir ve protokol kararlarını oylarken, tam düğümler işlemleri ve blokları yayınlar. 

Solidity düğümleri, tam düğümlerden gelen blokları senkronize eder ve API’ler sağlar.

Ağın blok üretimi ve süper temsilcileri hakkında daha fazla ayrıntıyı burada bulabilirsiniz.

Tron’u (TRX) Nereden Satın Alabilirsiniz?

Tron (TRX) satın almak için aşağıdaki kripto para borsalarını kullanabilirsiniz;

  • Binance
  • Huobi Global
  • KuCoin
  • Bithumb
  • FTX
  • Gate.io
  • Kraken

SORUMLULUK REDDİ: Bu web sitesinde verilen yazılar haber amaçlı bilgilendirme yazılarıdır. Bu web sitesinde verilen bilgiler yatırım tavsiyesi, finansal tavsiye veya ticaret tavsiyesi teşkil etmez. Coinanalist, herhangi bir kripto para birimi satın almanızı tavsiye etmez. Okuyucular, coinler hakkında kendi araştırmalarını yapmalı ve herhangi bir yatırım öncesinde mali danışmanlarına danışmalıdır. 

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir