Algorand (ALGO) Coin Nedir? Algorand Nasıl Çalışır?

Algorand (ALGO) Coin Nedir? Algorand, işlem hızlarını hızlandırarak ve ağında işlemlerin nihai olarak kabul edilmesi için geçen süreyi azaltarak kripto para birimi için olası kullanım durumlarını genişletmeyi amaçlayan bir dizi yeni projelerden biridir. Peki Algorand (ALGO) Coin Nedir? Algorand’ın Yerel Kripto Para Birimi ALGO Nedir? Algorand’ın Protokol Yapısı Nasıldır? Algorand Staking Mekanizması Nedir? ALGO Coini Nereden Satın Alabilirsiniz? Şimdi gelin ALGO Coinin detaylarına bakalım.

Algorand (ALGO) Coin Nedir?

ALGO Coin Nedir? Algorand, aynı anda hız, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik elde etmek için Blockchain Trilemma‘sını çözmek için oluşturulmuş merkezi olmayan bir ağdır. Haziran 2019’da bilgisayar bilimcisi ve MIT profesörü Silvio Micali tarafından başlatılan Algorand, herkesin üzerine inşa edebileceği izinsiz, açık kaynaklı bir blok zinciri ağıdır. Algorand, hızlı işlemlere ve neredeyse anında kesinliğe ulaşmaya güçlü bir şekilde odaklanan ödeme odaklı bir ağ olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, saniyede 1.000’den fazla işlemin (TPS) işlenmesi ve beş saniyeden kısa sürede işlem kesinliğinin sağlanması anlamına gelir.

Algorand, bir Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması kullanır ve doğrulayıcı ödüllerini yerel ALGO kripto para biriminin tüm sahiplerine dağıtır. Güçlü üretim kapasitesi ve adil topluluk teşviki sayesinde Algorand, yaygın küresel kullanımın ve çeşitli kullanım durumlarının yüksek verimli gereksinimlerini yönetme yeteneğine sahiptir.

Algorand, staking’e dayanan bir halka açık akıllı sözleşme blok zinciri olarak şu anda merkezi olmayan uygulama (dApp) geliştirme ve ölçeklenebilirlik sağlama yeteneğine sahiptir. Ethereum’da artan gaz ücretleri, birçok dApp geliştiricisinin ve merkezi olmayan finans (DeFi) traderının alternatif blok zinciri çözümleri aramasına neden oldu. Bazıları, dApp geliştirme ve DeFi uygulamaları için bir Ethereum alternatifi olarak Algorand’a döndü.

Algorand, geliştiricilerin yeni belirteçler oluşturmak veya mevcut belirteçleri Algorand ekosistemine aktarmak için Algorand Standard Asset (ASA) protokolünü kullanmalarına da olanak tanır. Örneğin, USDT ve USDC gibi sabit paralar da Algorand blok zincirinde ASA’lar olarak bulunur ve Ethereum’da tipik olandan çok daha yüksek verim ve çok daha düşük işlem ücretlerinden yararlanır. Ayrıca, merkez bankaları merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) barındırmak için ağları araştırmaya devam ederken, Algorand uygun bir seçenek haline geldi ve Marshall Adaları CBDC’sine ev sahipliği yapmak için seçildi.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Algorand (ALGO), büyük bir ödeme işlemcisi gibi çalışmak üzere tasarlanmış bir blok zinciri platformu ve kripto para birimidir.
  • Algorand blok zinciri, saf hisse kanıtı adı verilen bir fikir birliği mekanizması kullanır.
  • Algorand platformunun yerel parası olan ALGO, platformu güvence altına almak ve platform operatörlerini ödüllendirmek için kullanılır.

Algorand’ın Yerel Kripto Para Birimi ALGO Nedir?

ALGO, yerel Algorand kripto para birimidir ve ağ yapısının temel taşıdır. Algorand’ın benzersiz protokol tasarımının bir parçası olarak, doğrulayıcılara blok ürettikleri için ödenen ödüller, yalnızca blok üreticilerine verilmek yerine tüm ALGO token sahipleri arasında bölünür ve dağıtılır. Bu, tüm ALGO token sahiplerinin Şubat 2021 itibariyle yıllık yaklaşık %7,5 verim kazanabileceği anlamına gelir. Ödül dağıtımı yaklaşık her 10 dakikada bir gerçekleşir ve kullanıcıları Algorand stake platformuna katılmaya teşvik etmeyi ve ademi merkeziyetçiliğe giden yolu hızlandırmayı amaçlar.

Bu süreci daha da kolaylaştırmak için, kullanıcıların blok üretimi ve doğrulama sürecinin bir parçası olarak parayı kendilerinin stake etmesine gerek yoktur. Kazanılan ödüllere erişmek için ALGO’yu bir cüzdanda veya bir borsada tutabilirler. Bu anlamda, staker’lar ağı desteklerken aynı zamanda ALGO’yu pasif olarak tutabildikleri için Algorand neredeyse otomasyona ulaşmış durumda.

Optimal olarak adil bir kripto para dağıtım süreci için çalışan birçok blok zinciri tabanlı proje gibi, Algorand’ın ALGO kripto paralarını merkeziyetsizleştirmesi de yinelemeli bir süreçtir. Algorand Vakfı şu anda büyük miktarda ALGO’ya sahip ve eleştirmenlerin iddiasına göre protokolü kısa vadede merkezileştiriyor. Bununla birlikte, Algorand’ın demokratikleştirilmiş ödül dağıtım mekanizması, daha uzun bir zaman diliminde ağ merkezileşmesini azaltmak için inşa edilmiştir.

Algorand Protokol Yapısı

Algorand, benzersiz iki katmanlı blok zinciri yapısına sahiptir. Temel katman, akıllı sözleşmeleri, varlık oluşturmayı ve varlıklar arasında atomik takasları destekler. Tüm bu işlemler, güvenlik ve uyumluluğun sağlanmasına yardımcı olan Algorand blok zincirinin 1. Katmanında gerçekleşir.

Algorand ağının bu ilk katmanında platformlar ve kullanıcılar, Algorand blok zincirinde yeni veya mevcut belirteçleri temsil eden ASA’lar oluşturabilir. Bu, ERC-20 belirteçlerinin Ethereum ağındaki çalışmasına benzerdir. Güvenlikle ilgili olarak, Algorand platformundaki basit akıllı sözleşmeler, Katman-1 Algorand Akıllı Sözleşmeleri (ASC1’ler) olarak yürütülür; bu, konsensüs protokolünün kendisiyle aynı güvenlik düzeyini korudukları anlamına gelir.

Algorand’ın ikinci katmanı, daha karmaşık akıllı sözleşmeler ve dApp geliştirme için ayrılmıştır. Algorand’ın işlemleri bu kadar verimli bir şekilde işlemesini sağlayan, Katman 1 ve Katman 2 arasındaki ağın hard forkudur. Zincir dışı gerçekleşen daha karmaşık akıllı sözleşmelerle, basit işlemler, daha büyük, daha karmaşık akıllı sözleşmelerle çıkmaza girmeden Katman 1’de daha hızlı işlenebilir.

Algorand Staking Mekanizması: Pure Proof of Stake

Algorand, Pure Proof of Stake (PPoS) adı verilen benzersiz bir Proof of Stake varyasyonu kullanır. PPoS, ağa katılmak ve ağın güvenliğini sağlamak için düşük minimum stake gereksinimine sahip, oldukça demokratikleştirilmiş bir PoS konsensüs mekanizmasıdır. Katılmak için yalnızca bir ALGO tokeni gerekir. Buna karşılık, Ethereum 2.0, kullanıcıların girişi için çok daha yüksek bir engel oluşturan bir miktar olan minimum 32 ether (ETH) hissesi gerektirir. Tersine, düşük bir minimum stake gereksinimi ağ güvenliğini olumsuz etkileyebilir. Çünkü ağ katılımcıları, ağ üzerinde önemli bir değeri olmadığında en iyi şekilde davranmaya daha az teşvik edilebilir.

ALGO Coini Nereden Satın Alabilirsiniz?

ALGO Coin aşağıdaki borsalardan satın alınabilir;

SORUMLULUK REDDİ: Bu web sitesinde verilen yazılar haber amaçlı bilgilendirme yazılarıdır. Bu web sitesinde verilen bilgiler yatırım tavsiyesi, finansal tavsiye veya ticaret tavsiyesi teşkil etmez. Coinanalist, herhangi bir kripto para birimi satın almanızı tavsiye etmez. Okuyucular, coinler hakkında kendi araştırmalarını yapmalı ve herhangi bir yatırım öncesinde mali danışmanlarına danışmalıdır. 

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir