Kripto RehberNedir?

EOS Coin Nedir? EOS’un Özellikleri Nelerdir?

Uzun süredir kripto para piyasasında yer edinen EOS coin nedir? Basitçe EOS, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar (DApps) oluşturmasına izin vermek için tasarlanmış bir platformdur. Şimdi gelin EOS coinin detaylarına bakalım. EOS Coin Nedir? EOS.IO ve EOS Tokenlerinin Temelleri Nelerdir? EOS’un Farkı Nedir? EOS.IO’nun Özellikleri Nelerdir? EOS Coin Madenciliği Nasıl Yapılır? EOS’u Nereden Satın Alabilirsiniz? Tüm soruların cevapları bu makalemizde!

EOS Coin Nedir?

EOS, iş uygulamalarını veya dApp’leri geliştirmek, barındırmak ve çalıştırmak için kullanılan blok zinciri tabanlı, merkezi olmayan bir platformdur.

EOS, platformda kullanılan EOS.IO adlı açık kaynaklı yazılımı geliştiren şirket olan Block.one için 4,1 milyar dolarlık kripto para toplayan ilk kripto para teklifinin ardından Haziran 2018’de piyasaya sürüldü.

EOS kripto para tokenleri, ağ üzerinde bir ödeme sistemi olarak kullanılır.

Projenin amacı nispeten basittir: programcıların blok zinciri teknolojisini benimsemesini mümkün olduğunca basit hale getirmek ve ağın rakiplerinden daha kolay kullanılmasını sağlamaktır. Sonuç olarak, hızlı bir şekilde işlevsel uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiricileri desteklemek için araçlar ve çeşitli eğitim kaynakları sağlanır.

Diğer öncelikler, bazıları saniyede yalnızca bir düzineden daha az işlemi gerçekleştirebilen diğer blok zincirlerinden daha yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik sağlamayı içerir.

EOS ayrıca, kullanıcılar ve işletmeler için deneyimi iyileştirmeyi amaçlar. Proje tüketiciler için daha fazla güvenlik ve daha az sürtüşme sağlamaya çalışırken, aynı zamanda işletmeler için esnekliğin ve uyumluluğun kilidini açmaya çalışıyor.

EOS, işletmelerin ve bireylerin web tabanlı uygulamalara benzer bir şekilde blok zinciri tabanlı uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan temel işlevleri destekler. Güvenli erişim ve kimlik doğrulama, izinler, veri barındırma, kullanım yönetimi ve dApp‘ler ile İnternet arasında iletişim sağlar.

EOS, sorunsuz uygulama geliştirmeyi hedefleyen bir web araç seti mağazası tarafından desteklenir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

 • EOS, iş uygulamalarının veya DApp’lerin geliştirilmesini sağlayan blok zinciri tabanlı bir platformdur.
 • EOS, güvenli erişim ve kimlik doğrulama, izin verme, veri barındırma, kullanım yönetimi ve DApp’ler ile İnternet arasındaki iletişimi destekler.
 • EOS.IO sistemin mimarisidir.
 • EOS tokeni, ağın kripto para birimidir.
 • Ana rakibi, daha iyi kurulmuş Ethereum platformudur.

EOS.IO ve EOS Tokenlerinin Temelleri

EOS ekosistemi iki temel unsurdan oluşur: EOS.IO yazılımı ve EOS belirteçleri:

 • EOS.IO, bir bilgisayarın işletim sistemine benzer. EOS blok zinciri ağını yönetir ve kontrol eder. Yazılım, DApp’lerin dikey ve yatay ölçeklendirilmesi için blok zinciri mimarisini kullanır.
 • EOS tokeni, EOS ağının kripto para birimidir.

Bir geliştiricinin, ağ kaynaklarını kullanmak ve DApp’ler oluşturup çalıştırmak için harcamak yerine yalnızca EOS paralarını elinde tutması gerekir. Herhangi bir uygulama çalıştırmayan token sahipleri, bant genişliğini ihtiyacı olan diğer katılımcılara tahsis edebilir veya kiralayabilir.

Şu anda block.one şirketine ait olan EOS, Bitshares ve Steem gibi yerleşik platformların kurucusu ve yaratıcısı olan Dan Larimer tarafından başlatıldı.

EOS’un Farkı Nedir?

EOS, daha büyük, daha iyi ve daha hızlı olma tutkusuyla Ethereum‘a doğrudan bir rakip olarak görülüyor. Özellikle daha hızlı: Ethereum’un saniyede 15 işlemi gerçekleştirebildiği bildirilirken, EOS saniyede milyonlarca işlemi hedefliyor. Bunun bir hedef olduğunu, bir gerçeklik olmadığını unutmayın.

Blockchain ağlarında her gün artan DApps ekosisteminin boyutuyla, kaynakların sınırlı kullanılabilirliği önemli bir sorundur. EOS.IO, benzersiz mekanizması aracılığıyla daha fazla ölçeklenebilirlik, esneklik ve kullanılabilirlik sunarak bu sorunları çözmeye çalışır.

EOS.IO’nun Özellikleri Nelerdir?

EOS.IO, ağ genelinde paralel yürütme ve eşzamansız iletişim metodolojisi kullanarak performans darboğazlarına çarpmadan binlerce ticari ölçekli DApp’i destekleyebileceğini iddia ediyor.

Verimlilik, DApp’lerin çalışmasına dahil olan ayrı modüller tarafından daha da artırılır. Örneğin, kimlik doğrulama işlemi, yürütme işleminden ayrı olarak gerçekleştirilir.

EOS, arayüz geliştirme için bir web araç takımı, kendi kendini tanımlayan arayüzler, kendi kendini tanımlayan veritabanı şemaları ve bildirime dayalı bir izin şeması dahil olmak üzere temel kullanılabilirlik özelliklerine sahiptir. Bunların tümü, geliştiricinin uygulamaları oluşturma ve koruma işini kolaylaştırır.

EOS Coin Madenciliği

EOS kurulumu, Bitcoin tarafından kullanılan ve bilinen madencilik konseptini kullanmıyor. Bunun yerine, blok üreticileri gerekli sayıda blok üretiyor ve ürettikleri her blok için yeni EOS tokenlerinin yaratılmasıyla ödüllendiriliyor.

Blok üreticileri ödeme için istedikleri rakamı yayınlayabiliyor ve oluşturdukları token sayısı, tüm blok üreticileri tarafından yayınlanan beklenen ödemenin medyan değerine göre hesaplanıyor.

Blok üreticileri açıkça daha yüksek ücret talep ettiğinden, bu özellik kolaylıkla kötüye kullanılabiliyor. Buna karşı koymak için, bir mekanizma, belirteç arzındaki toplam yıllık artışın %5’i geçmemesi için belirteçleri ödüllendiriyor. Konuya oy veren token sahipleri, daha fazlasını talep eden blok üreticilerini oylama yetkisine sahiptir.

Bu mekanizma, tüm belirteç sahipleri EOS ağında dosya depolama için yıllık enflasyonun bir kısmı aracılığıyla ödeme yaptığından, EOS depolamasını tamamlayıcı bir şekilde çalışır. Ağda bir dosya sakladıkları sürece, EOS tokenleri tutulacak ve enflasyon oranında değer kaybedecektir.

Daha fazla depolama alanı gerektiğinde, token sahiplerinin onayladığı daha yüksek ücret enflasyonu yoluyla çalışmaları için daha fazla değer talep edebilecek blok yaratıcılarından daha fazla blok talep edilecektir. Depolama talebi azalırsa, enflasyon daha düşük olacak ve depolanan EOS tokenlerinden kaynaklanan değer kaybını azaltacaktır.

EOS tokenleri, Ethereum Wallet, MyEtherWallet ve MetaMask dahil olmak üzere birden fazla cüzdanda tutulabilir. 

EOS’u Nereden Satın Alabilirsiniz?

EOS coini aşağıdaki kripto para borsalarından satın alabilirsiniz;

 • Binance
 • Bybit
 • Gate.io
 • Huobi Global
 • KuCoin

SORUMLULUK REDDİ: Bu web sitesinde verilen yazılar haber amaçlı bilgilendirme yazılarıdır. Bu web sitesinde verilen bilgiler yatırım tavsiyesi, finansal tavsiye veya ticaret tavsiyesi teşkil etmez. Coinanalist, herhangi bir kripto para birimi satın almanızı tavsiye etmez. Okuyucular, coinler hakkında kendi araştırmalarını yapmalı ve herhangi bir yatırım öncesinde mali danışmanlarına danışmalıdır. 

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir