Polkadot Coin Nedir? Uzmanlar DOT için Neler Söylüyor?

Son zamanlarda oldukça popüler olan Polkadot Coin nedir, nasıl çalışır nasıl satın alınır gibi sorulara yanıt arıyorsanız bu yazı sizlere yardımcı olacaktır. Polkadot Coin birden çok blokchaini birbirine bağlayan sanal para biçimidir. İsviçre’de internet uygulamaları ve yatırımları olan Web3 Vakfı desteğiyle ayrıca Ethereum’un kurucu ortakları arasında yer alan Dr. Gavin WOOD’un fikri ile 2016 yılında kuruldu. Sanal para dünyasına farklı bir bakış açısı geliştiren Polkadot Coin Nedir? Özellikleri nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

  • Diğer dijital paralarda olan birlikte çalışabilirlik, yükseltilebilirlik , yönetişim kişiselleştirilebilirlik ve ölçeklendirme gibi sorunlara çözüm getirmeyi hedefleyen Polkadot herkes için kullanılabilir açık kaynaklı bir tasarımdır.
  • Blokchain alt yapısını kullanan neredeyse bütün projelerde olduğu gibi Polkadot da kendi koduna sahiptir ve kısa kodu DOT ‘tur.
  • Parçalanmış birçok ağdan meydana gelir. Aralarında veri akışı olamayacak blokchain ağlarının birlikte çalışmasını sağlar. Ayrıca paralel ağlar seviyesinde yapılan işlemlerin yavaşlaması gibi sorunlar yaşanmamaktadır.
  •  DOT ağı üzerinde işlem yapan kullanıcıların bu ağ üzerinde kendi ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edebilecekleri özelleştirme yetkileri bulunmaktadır.
  • DOT, bağımsız blokchain ağlarını güvenilir bir biçimde birbirine bağlamayı, veri transferi yapabilmeyi, dışardan gelebilecek müdahalelere karşı dirençli bir internet kullanımı sağlamayı amaçlar. Tüm kontrolün kullanıcılarda olduğu merkeziyetsiz bir platform oluşturmayı hedefler ve ekstra ücretlerden kurtulmayı vaad eder.

Polkadot Coin Nasıl Çalışır ?

DOT, madencilik ile üretilen bir kripto para çeşidi değildir. Peki ya Polkadot Coin nasıl çalışır? Diğer sanal paraların aksine çok zincirli paralel bir ağ yapısına sahiptir ve 3 temel yapı üzerine kurulmuştur.

The Relay Chain (Düzenleyici Zincir): Polkadot ağının ana blok zinciridir ve diğer blokchainler bu zincire bağlanır. İşlemler kalıcı olarak kaydedilir ve kullanıcıların oluşturduğu ağları içerir. Düzenleyici zincir, ağın güvenliğinden sorumludur. Aynı zamanda daha yüksek hızlara ulaşmayı amaçlar. 2020 testine göre bu zincirin saniyede 1000’den fazla işlemi doğrulayabileceği görülmüştür.

The Parachain (Paralel Zincir): Paralel zincir olarak adlandırılan The Parachain kişilerin tasarladığı blokchainlerdir. Bu bileşen Polkadot ağında çoklu işlem gerçekleştirebilmeyi sağlar.  Kullanıcı tarafından yaratılan bu ek zincirler ek hesaplama enerjisi gerektirmez.

The Bridge Chain (Köprü Zincir): Diğer blokchainler ile iletişim ve bağlantıyı sağlar, köprü görevi görür. Bu zincir, en popüler blokchain ağları ile etkileşime girmeyi sağlamaktadır.

Polkadot Coin Nedir

DOT Coin Nasıl Satın Alınır?

Son zamanlarda en çok talep gören kripto para çeşitlerinden olan DOT Coin nasıl satın alınır? DOT satın alımı için öncelikle sanal bir cüzdana sahip olmak gerekir. Bu cüzdana diğer dijital paralarda olduğu gibi alım satım platformlarına üyelik oluşturarak sahip olabilirsiniz. DOT, neredeyse tüm global ve yerel borsalarda mevcuttur. Polkadot sahibi olmanın tek yolu üyelik oluşturulan alım satım platformu üzerinden gerçek para karşılığında satın almaktır. Fiyatı ise piyasadaki arz talep ilişkisine bağlıdır.

Dot Coin İle İlgili Uzmanlar Ne Diyor?

2021 ocak ayında 9,12 USD işlem fiyatıyla başlayan DOT Coin’in güncel fiyatı 15-20 USD arasındadır. İşlem hacmi olarak ise 12. sıradadır. İşlemlerin daha hızlı yapılabilmesi, kullanıcıların doğrudan katılımını sağlaması ve dışardan gelebilecek müdahalelere karşı dirençli bir yapı oluşturması nedeniyle birçok yatırımcının dikkatini çekmekte ve talep görmektedir.

Uzmanlara göre oldukça gelecek vaad eden DOT Coin, patlamak üzere olan bir bombaya benzetilmektedir ve al sat işlemlerinin karlı olacağı düşünülmektedir. Ancak kırılma noktasına çok kısa bir süre kala geri adım atması nedeniyle tabii ki net bir veri paylaşmak pek mümkün değildir. DOT Coin ile ilgili uzmanlar ne diyor? Dijital varlık yatırım şirketi Pantera Capital‘in kurucusu Dan Morehead,  Polkadot için gelecek vaad eden analizlerde bulunmuş, hatta gelecekte tek bir blok zinciri olmayacağını ifade etmiştir. Kripto para analistlerinden Benjamin Cowen, DOT Coin in uzun vaadede yükseliş yapısı oluşturacağını belirtmiş tüm zamanların en yüksek artışının 2022 yılının ilk veya ikinci çeyreğinde olabileceğini öngörmüştür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir