Kripto RehberNedir?

VeChain Nedir? VeChain’i Nereden Satın Alabilirsiniz?

VeChain Nedir? Basitçe VeChain, işletmelerin merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmasına ve çalıştırmasına olanak tanıyan bir platformu çalıştırmak için bir bilgisayar ağını teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır. Peki detaylı bakacak olursak VeChain Nedir? VeChain Nasıl Kuruldu? VeChain Blockchain Platformu incelemesi ve VeChain’i Nereden Satın Alabilirsiniz? Tüm soruların cevapları bu makalemizde!

VeChain Nedir?

VeChain Nedir? VeChain, tedarik zinciri yönetimini ve iş süreçlerini geliştirmek için tasarlanmış bir blok zinciri platformudur. Amacı, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanarak karmaşık tedarik zincirleri için bu süreçleri ve bilgi akışını kolaylaştırmaktır.

Vechain platformu iki farklı token içerir: VeChain Token (VET) ve VeChainThor Energy (VTHO). Birincisi, VeChain’in ağı boyunca değer aktarmak için kullanılır ve ikincisi, akıllı sözleşme işlemlerini güçlendirmek için enerji veya “gaz” olarak kullanılır.

VeChain, amacının “şeffaf bilgi akışı, verimli işbirliği ve yüksek hızlı değer aktarımları sağlamak için güvene dayalı olmayan ve dağıtılmış bir iş ekosistemi platformu oluşturmak” olduğunu belirtiyor. 

İş süreçleri için tedarik zinciri verileri şu anda birden fazla paydaş arasında bölümlere ayrılmıştır. Bu, yine paydaşlar arasında bölünmüş olan bilgi akışını etkiler.

VeChain’in teknik incelemesine göre, blok zincir teknolojisi “bu asimetrik bilgi sorununu çözebilir ve veri sahipliğinin sahibine geri dönmesine ve sahibini güçlendirmesine izin verebilir”. VeChain platformu, bir ürünle ve depolama, nakliye ve tedarik gibi iş süreçleriyle bağlantılı gerekli bilgilerin 360 derecelik bir görünümünü yetkili paydaşlara sağladığını ve daha fazla pazar şeffaflığı oluşturduğunu iddia ediyor.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • VeChain, veri silolarından gelen bilgileri ortadan kaldırarak bir kuruluşun tam görünümünü sağlamayı amaçlayan kurumsal bir blok zinciri platformudur.
  • VeChain ayrıca ilk madeni para teklifleri (ICO’lar) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) bağlantılı cihazlar arasında işlem yürütmek için lider bir platform olmayı planlıyor. 
  • VeChain iki token kullanır: değer katmanı olarak VeChain tokeni (VET) ve akıllı sözleşme katmanı olarak VeChain Thor Energy (VTHO).

VeChain’in Kuruluşu

VeChain, 2015 yılında Louis Vuitton Çin’in eski baş bilgi sorumlusu (CIO) Sunny Lu tarafından kuruldu. Çin’in en büyük blok zinciri şirketlerinden biri olan Bitse’nin bir yan kuruluşu olarak başladı ve halihazırda yerleşik şirketler arasında önemli bir müşteri tabanına sahip olan birkaç blok zinciri arasında yer alıyor.

Başlangıçta, VEN belirteci, Ethereum  blok zincirinde işlev gördü. VeChain kendi blok zincirine geçiş yaptı ve 2018’de kendisini yeniden markalaştırdı. Marka değişikliğinin bir parçası olarak VEN blok zinciri, VeChainThor (VET) blok zinciri oldu.

VeChain blok zinciri platformunun ilk hedefi, verileri eyleme geçirilebilir ve şeffaf hale getirerek tedarik zinciri endüstrisini bozmaktı. Ayrıca, VeChain kullanılarak yapılan dApp’lerde ve ilk madeni para tekliflerinde (ICO’lar) lider olmayı ve ayrıca bir Nesnelerin İnterneti (IoT) aracısı olmayı planlıyor.

VeChain, bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olmak için yıllar boyunca çeşitli şirketlerle stratejik ortaklıklar imzaladı. Bunlar arasında, VeChain’in blok zinciri destekli çözümlerinin, ürün doğrulama ve izlenebilirliği geliştirmek için muhasebe firmasının müşteri tabanı tarafından kullanılması için PricewaterhouseCoopers (PwC) ile yapılan bir anlaşma yer alıyor.

VeChain ayrıca Renault ile ortaklık kurarak Microsoft ve Viseo ile birlikte kurcalanamayan ve Orta Çin Hükümeti için bir ekonomik kalkınma bölgesi olan Gui’an için hükümet teknoloji ortağı olan bir dijital araç bakım kitabı yarattı.

VeChain’in Blockchain Platformu

VeChainThor blok zinciri platformu, “kitlesel iş kabulü” için tasarlanmış halka açık bir blok zinciridir. İki tokeni vardır: VET ve VTHO. VET, akıllı sözleşmelerden değer veya “akıllı para” taşımak için kullanılan VeChain simgesidir. Başka bir deyişle, VeChain’in blok zincirinde meydana gelen merkezi olmayan uygulamalardaki işlemler VET’i kullanacak. Genel halk tarafından yatırım için kullanılabilir.

VTHO tokeni, VeChainThor Energy anlamına gelir ve VeThor Energy olarak da bilinir. VeChain’deki işlemleri güçlendirmek için kullanılır ve blok zincirinde işlem gerçekleştirmenin maliyetine eşittir.

Konsept, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları için işlem yapmak için belirli sayıda temel token (halka açık olmayan) için bütçe ayırması gerektiğinden, Ethereum’un eterine ve NEO’nun “gazına” benzer. VeChain’in teknik incelemesine göre, iki tokenli sistem, etkili yönetişim ve merkezi olmayan uygulama geliştiricileri için öngörülebilir bir ekonomik modele sahip olmak için tasarlandı.

Mevcut haliyle, Ethereum böyle bir modelden yoksundur. Çünkü doğal gaz simgesi olan eterin fiyatı değişkendir. Bu nedenle, geliştiricilerin bir işlem için gereken eter miktarını tahmin etmesi gerekir. Tahminlerinin yanlış olduğu ortaya çıkarsa işlem başarısız olur. VeChain’in teknik incelemesi, platformunun bu sorunun üstesinden gelmek için yaptığı birkaç teknik geliştirmeyi özetlemektedir.

Örneğin, VET blok zinciri, her işlem için İş Kanıtı’nın (PoW) yürütülmesine izin verir. Bu, bir işlem yürüten kişilerin ilk tahminleri yanlışsa daha fazla VTHO  madenciliği yapabileceği anlamına gelir.

VeChain’i Nereden Satın Alabilirsiniz?

VeChain (VET) satın almak için aşağıdaki kripto para borsalarını kullanabilirsiniz;

  • Binance
  • KuCoin
  • Huobi Global
  • Gate.io
  • Bitfinex

SORUMLULUK REDDİ: Bu web sitesinde verilen yazılar haber amaçlı bilgilendirme yazılarıdır. Bu web sitesinde verilen bilgiler yatırım tavsiyesi, finansal tavsiye veya ticaret tavsiyesi teşkil etmez. Coinanalist, herhangi bir kripto para birimi satın almanızı tavsiye etmez. Okuyucular, coinler hakkında kendi araştırmalarını yapmalı ve herhangi bir yatırım öncesinde mali danışmanlarına danışmalıdır. 

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir