STX Coin Nedir? Diğer Coinlerden Farkı Nedir?

STX coin nedir? Kurucuları kimlerdir? Dolaşımda kaç STX coin vardır ve STX coini benzersiz kılan özellikler nelerdir? STX coine hangi borsalardan alabilirsiniz? Tüm soruların cevapları ve STX coine dair bilmeniz gerekenler!

STX Coin Nedir?

Stacks, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) Bitcoin’e (BTC) getirmek için tasarlanmış bir katman-1 blok zinciri çözümüdür. Bu akıllı sözleşmeler, Bitcoin’i bu kadar güçlü yapan güvenlik ve istikrar dahil olmak üzere hiçbir özelliği değiştirilmeden Bitcoin‘e getirilir.

Bu DApp’ler açık ve modülerdir. Yani geliştiriciler, normal bir uygulamada mümkün olmayan özellikler üretmek için birbirlerinin uygulamalarının üzerine inşa edebilir. Stacks, Bitcoin’i temel katman olarak kullandığından, ağda olan her şey, operasyonda en yaygın olarak kullanılan tartışmasız en güvenli blok zinciri olan Bitcoin’e yerleştirilir.

Platform, akıllı sözleşmelerin yürütülmesini hızlandırmak, işlemleri işlemek ve Stacks 2.0 blok zincirinde yeni dijital varlıkları kaydetmek için kullanılan Stacks belirteci (STX) tarafından desteklenmektedir.

Platform daha önce Blockstack olarak biliniyordu, ancak orijinal protokolleri oluşturan şirket olan “ekosistemi ve açık kaynak projesini Blockstack PBC’den ayırmak” için 2020’nin 4. çeyreğinde Stacks olarak yeniden adlandırıldı.

Stacks 2.0 için ana ağ Ocak 2021‘de kullanıma sunuldu.

STX Kurucuları?

STX’ler başlangıçta Y Combinator, Digital Currency Group ve Winklevoss Capital dahil olmak üzere bir dizi önde gelen risk sermayesi fonu tarafından finanse edildi. Merkezi New York’ta bulunan Blockstack PBC tarafından geliştirilmiştir.

Blockstack PBC artık Hiro Systems PBC adı altında faaliyet gösteriyor ve Stacks platformunda inşa edilen çok çeşitli şirketlere katılıyor.

Blockstack PBC, Muneeb Ali ve Ryan Shea tarafından kuruldu. Princeton Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans ve doktora derecesi ile mezun olduktan sonra, Muneeb Ali 2013 yılında Stacks’ın kurucu ortağıdır ve bugün hala platformda Hiro Systems PBC’nin CEO’su olarak çalışmaktadır.

Platformun ikinci kurucu ortağı Ryan Shea, aynı zamanda, şu anda gizli olarak faaliyet gösteren yeni bir teknoloji girişiminin kurucu ortağı olmak da dahil olmak üzere, diğer girişimleri sürdürmek için projeden ayrılmadan önce 2013 ve 2018 yılları arasında eş CEO olarak görev yaptı. Stacks’taki görevinden önce Shea bir yazılım mühendisiydi.

STX’leri Benzersiz Yapan Nedir?

Stackslar, Bitcoin’i bu kadar güçlü yapan şeyi alır ve orijinal Bitcoin blok zincirini çatallamaya veya değiştirmeye gerek kalmadan ek işlevsellik ile büyütür.

Bunu, madencilerin yeni STX’ler basmak için BTC olarak ödediği transfer kanıtı (PoX) konsensüs mekanizması aracılığıyla doğrudan Bitcoin blok zincirine bağlanarak yapar. Ayrıca, STX token sahipleri, ödül olarak Bitcoin kazanmak için tokenlerini istifleyebilir (pay değil).

Stacks, net sözdizimi sayesinde hem güvenli hem de oluşturması kolay olacak şekilde tasarlanan Clarity olarak bilinen yeni bir akıllı sözleşme programlama dili sunar. Bu akıllı sözleşme merkezli programlama dili, Algorand (ALGO) blok zinciri tarafından da kullanılır.

Bunun da ötesinde, Stacks, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir satış için SEC yeterliliği alan ilk kripto para birimiydi ve Temmuz 2019’da STX tokenleri için 28 milyon dolarlık Reg Aplus satış nakit teklifi başlatmasına izin verdi.

Dolaşımda Kaç STX (Stacks) Var?

Stacks 2.0 ile başlatılan kısa zamanda yenilenen ekonomi politikasına göre, yeni kilidi açılmış STX’in dolaşımdaki arzı, orijinal programa kıyasla şimdiyle 2020 arasında yaklaşık %10 oranında düşecektir.

Ocak 2021 itibariyle yaklaşık 739,7 milyon STX’in 2050 yılına kadar dolaşımda olması bekleniyor.

Toplamda, ilk genesis arzının %6,6’sı (1,32 milyar STX) kurucuya ve ayrıca %7,9’u Stacks ekibine tahsis edildi. Bunlar, üç yıllık bir kilit açma programına tabidir ve belirteçlerin bir sonraki Kasım 2021’de açılması planlanmaktadır.

STX’leri (Stacks) Nereden Satın Alabilirsiniz?

STX, Binance, ByBit, OKX ve KuCoin dahil olmak üzere birçok önde gelen değişim platformunda işlem yapmak için kullanılabilir. 

Kripto para piyasasında hakimiyetinizi artırmanız için hazırladığımız, bilmeniz gereken kripto paralar ve terimlerinin bulunduğu “kripto rehber” kategori linkine tıklayarak göz atabilirsiniz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan takip edip, soru sorabilirsiniz. Sizlerle iletişim kurmaktan keyif duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir